Wielomilionowa sprzedaż Wiedźmina 3: Dziki Gon

• ArtArt
    Uczestnik
    szkolaakcji napisał:
    Tak, jak pisałem już kilka razy – info na temat sprzedaży ma wymiar marketingowy…

Ja nie oceniam samej informacji, lecz politykę informacyjną. Te same informacje można było podać bez zaskakiwania inwestorów. Cytat z wczoraj:

bankier.pl napisał:
    Spadki nabrały tempa jednak dopiero w czerwcu. Maj spółka zamknęła na poziomie 24,24 zł, obecnie po niecałych pięciu sesjach wartość jej akcji spadła poniżej 20 zł. U podstaw tego ponad 17% spadku może leżeć informacja z 1 czerwca. CD Projekt poinformował wówczas, że dane o sprzedaży `Wiedźmina 3` zostaną zaprezentowane dopiero w sierpniu.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Fatalny-czerwiec-CD-Projektu-Juz-17-straty-7263320.html

A dziś w trakcie sesji podają `informację marketingową` i mamy gwałtowny wzrost kursu o 20%, co dowodzi, że rynek nie spodziewał się ujawnienia tego typu informacji już teraz. Nie pierwszy raz widzę na giełdzie takie wałki, ale w przypadku CDR pierwszy raz. Śmierdzi to na kilometr, ale oczywiście nie sposób niczego udowodnić, jak w 99% innych tego typu przypadkach. Wiem że life is brutal, że insiderzy zawsze będą sobie poczynać i że nie da się temu zaradzić, ale jest na rynku niewielka grupa spółek uczciwych wobec drobnych inwestorów. Dotąd sądziłem, że CDR się do tej elity zalicza, a teraz mam wątpliwości.

qzyn
    Uczestnik

Gratulacje REDsi!!! Sam gram od kilku dni – sony powinno Wam dziękować bo przy okazji kupiłem ps4 ;)Gra jest kapitalna aż starch pomyśleć o C2077. Co do info to nie wiem dlaczego co niektórzy płaczą że w trakcie sesji. Wiadome że info było dla ustabilizowania kursu który pikował od kilku sesji. Kto nie pękł to nadal ma akcje i tyle w temacie ja nadal czekam na pełne info końcem czerwca i ani myśle sprzedawać wcześniej – zastanowie się może jak się okaże że pykło 7mln. No chyba że jakieś informacje o dywidendzie by wpadły to zatrzymam do premiery C2077.

ArtArt
    Uczestnik
    qzyn napisał:
    Wiadome że info było dla ustabilizowania kursu który pikował od kilku sesji.

To się akurat nie udało.

A107T4
    Uczestnik

Panie Prezesie, jak Pan skomentuje opinię na tym forum Pani Karoliny Gnaś, która wprowadziła w błąd inwestorów co do terminu publikacji wyników?

Dodano: 29.05.2015 o 19:05

Gra jest popularna, a my tłoczymy nowe płyty. Pełne wyniki sprzedaży W3 za drugi kwartał 2015 r. opublikujemy wraz z wynikami za pierwsze półrocze czyli w sierpniu bieżącego roku.

ArtArt
    Uczestnik
    A107T4 napisał:
    Panie Prezesie, jak Pan skomentuje opinię na tym forum Pani Karoliny Gnaś, która wprowadziła w błąd inwestorów co do terminu publikacji wyników?

Takie było wówczas stanowisko zarządu. 01.06.2015 prezes Kiciński w wywiadzie udzielonym PAP powiedział:

Adam Kiciński napisał:
    Informacje na temat sprzedaży pojawią się najprawdopodobniej dopiero w raporcie półrocznym. Pełne raporty o sprzedaży fizycznej i tak dostajemy po około miesiącu od zamknięcia kwartału, więc teraz dane musiałyby być oparte na szacunkach

http://www.bankier.pl/wiadomosc/CD-Projekt-dane-na-temat-sprzedazy-Wiedzmina-3-poda-w-raporcie-polrocznym-3353044.html

maeday
    Uczestnik

Nie bardzo rozumiem, w krórym fragmencie wypowiedzi, Pani Karolina wprowadza w błąd?

`Pełne wyniki sprzedaży W3 za drugi kwartał 2015 r. opublikujemy wraz z wynikami za pierwsze półrocze czyli w sierpniu bieżącego roku.`

Jeżeli zaś chodzi o wypowiedź Pana Prezesa, to proszę zwrócić uwagę na przysłówek `najprawdopodobniej`, który nie wylkucza podania ich wcześniej.

Każdy jednak czyta i rozumuje to po swojemu, tzn w większości zależnie od zajętej pozycji.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Również nie rozumiem tej konsternacji.

Owszem, również zrozumiałem słowa prezesa jako `wyniki podamy w raporcie`. Ale przecież tak medialne liczby, jak koszty produkcji, sprzedaż, pre ordery, mają wymiar ściśle marketingowy. Cała polityka informacyjna jest przecież podporządkowana pod jak najlepszą sprzedaż. A jeśli pojawia się dobra sprzedaż, to wykorzystuje się ją jako dodatkowy arsenał reklamowy. Wchodziłem dzisiaj na Gameinformera tam co? Na pierwszej stronie info, że Wiedźmin sprzedał się w 4 mln. Czy to kogoś przekonuje do zakupu? TAK.

Poza tym – tylko inwestorów próbujących `sprzedać teraz, odkupić przed wynikami` nie urządza taka sytuacja. Jeśli ktoś jest ze spółką na stałe, to raczej dostrzeże w tej sprzedaży dwie rzeczy:

– super sprzedaż,

– darmową reklamę.

Poza tym – zwrócono uwagę na słowo `najprawdopodobniej`. Otóż to! Prezes pisząc te słowa nie spodziewał się okrągłego, wartego wymienienia wyniku – sytuacja się zmieniła, więc wykorzystał darmową okazję do reklamy. To chyba dobrze, prawda?

Zapraszam do dalszej dyskusji

ArtArt
    Uczestnik

@maeday

Pani Karolina odpowiadała na konkretne pytanie, a zatem jej odpowiedź należy interpretować w kontekście tego pytania. Pytanie brzmiało:

niceboy napisał:
    `Kiedy można się spodziewać informacji na temat ilości sprzedanych kopi gry? Skoro została podana ilość pre orderów to trzeba iść za ciosem i podać informacje z pierwszego tygodnia sprzedaży.`

W tym kontekście odpowiedź Pani Karoliny jasno sugeruje, że jakakolwiek informacja o ilości sprzedanych kopii gry zostanie po raz pierwszy ujawniona w raporcie półrocznym.

Jeżeli zaś chodzi o wypowiedź Prezesa, to wprowadza ona w błąd, zwłaszcza dlatego, że została rozsądnie uzasadniona (`pełne raporty o sprzedaży fizycznej i tak dostajemy po około miesiącu od zamknięcia kwartału`) i udzielona stosunkowo niedawno (pierwszego czerwca), więc co niby zmieniło się w tym czasie? Nikomu nie zarzucam kłamstwa. Cała sztuka w manipulowaniu rynkiem polega na tym, by nie skłamać – dlatego ja to nazywam polityką informacyjną. I nie chodzi o to, że ja lub ktokolwiek konkretny dał się nabrać. Chodzi o to, że rynek dał się nabrać. Zachowanie rynku jest raczej sprawą obiektywną, bo czarno na białym widać jak się zmieniał kurs pod wpływem kolejnych informacji.

Belinyo
    Uczestnik

Aż specjalnie konto założyłem żeby złożyć gratulacje całej Ekipie! Oby tak dalej Panowie i Panie, a `ynwestorami` (tak określa się nieudaczników na rynku kapitałowym) proszę się nie przejmować 🙂

testor, Inwestor, Art – trzeba mieć tupet żeby mówić o zaufaniu jeżeli to Wy nie mieliście zaufania do Spółki i spanikowaliście. Prawdziwi akcjonariusze są zadowoleni z obrotu spraw, a ludzie waszego pokroju będą skomleć. Szczerze mówiąc ja również jestem zadowolony z tego co się stało. Zarówno osoba od PR w CD Projekt jak i Prezes nigdy nie powiedzieli że `nie podamy żadnych wyników wcześniej` tylko używano słów w stylu `najprawdopodobniej`, padło nawet zdanie mówiące iż `żyjemy w bardzo dynamicznych czasach`. Każda inteligentna osoba mogła wyciągnąć wnioski z tego wszystkiego. A co do oskarżeń o działanie na korzyść insiderów… wyniki sprzedaży nie są dokładne, są to tylko szacunki. Mało tego, Zarząd mógł nie wiedzieć że taka informacja będzie miała jakikolwiek wpływ na notowania (przecież nikt nie wie jakie są marże, wobec tego brak podstaw do interpretacji informacji).

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik
    Belinyo napisał:

testor, Inwestor, Art – trzeba mieć tupet żeby mówić o zaufaniu jeżeli to Wy nie mieliście zaufania do Spółki i spanikowaliście. Prawdziwi akcjonariusze są zadowoleni z obrotu spraw, a ludzie waszego pokroju będą skomleć.

Akurat tutaj muszę stanąć w obrocie wyżej wymienionych, ponieważ są na forum długo i nie są raczej drobnymi ciułaczami.

a co do wspomnianych marż – tak, to mnie właśnie interesuje – w sierpniu dopiero będziemy mieli w miarę dokładne dane, które pozwolą mi zrobić nową wycenę CD PROJEKTU i podjąć decyzję na temat kupna.

Pozdrawiam wszystkich inwestorów mimo tego, że moje ostatnie wypowiedzi mogły zabrzmieć nieco złowrogo:-)

ArtArt
    Uczestnik

@szkolaakcji

Mogę jedynie zgadywać, że jesteś raczej początkującym inwestorem i nie miałeś doświadczenia ze zbyt wieloma spółkami. Każdego dnia na giełdzie robi się wielkie i małe przekręty. Są one nieudowadnialne. Insider trading jest tajemnicą poliszynela. Wielcy zawsze będą wykorzystywać wiedzę do zarabiania na niewiedzy maluczkich, choć nie mam pewności, że tak było akurat w przypadku CDR. Sporo jest spółek na GPW, których kurs zmienia się jeszcze przed publikacją informacji – ktoś wiedział wcześniej i sprzedał/kupił duży pakiet zanim dowiedzieli się inni. To jest akurat normalne, tak było wszędzie i zawsze. Nie zawsze jednak towarzyszy temu polityka dezinformacyjna, która ma zmylić rynek, a moim zdaniem coś podobnego miało tu miejsce.

Gdy piszę `polityka informacyjna`, to mam na myśli IR a nie PR, bo jesteśmy na forum dla inwestorów, a nie na forum dla klientów. Sama informacja o sprzedaży jest OK z marketingowego punktu widzenia. Ja również cieszę się, że produkt dobrze się sprzedał, wynik 4 mln w dwa tygodnie zaskoczył mnie pozytywnie, spodziewałem się 3 mln w miesiąc. Informacja sama w sobie jest więc super. Sęk w tym, że osobno oceniam marketing, a osobno manipulowanie kursem akcji.

Gdyby spółka przed premierą W3 zapowiedziała, że już w czerwcu ujawni szacunkową sprzedaż gry, lub gdyby zwyczajnie o niczym inwestorów nie informowała, to dzisiejsza informacja `marketingowa` nie miałaby tak dużego wpływu na kurs. Niestety wyraźnie informowano, że trzeba poczekać do raportu półrocznego, a ten jak wiadomo jest dopiero w sierpniu. Reakcja rynku była łatwa do przewidzenia.

Żeby zarobić na giełdzie 20% to trzeba trochę poczekać. Tym razem wielu ludzi zarobiło 20% w jeden dzień. Ile z nich się tego spodziewało? Raczej nieliczni.

To gadanie o trzymaniu akcji bez względu na to czy spada czy rośnie możesz wsadzić między bajki, bo nie ma to racjonalnego uzasadnienia. Tylko duzi inwestorzy, którzy mają pokaźne pakiety akcji, nie mogą sprzedawać swoich aktywów gdy kurs spada, bo nie da się szybko i bez wpływu na kurs upłynnić dużych pakietów akcji. Drobni inwestorzy sprzedają w takich momentach i jest to zrozumiałe. Czas to pieniądz. O tym powinien wiedzieć każdy inwestor. Jaki jest sens, abym przez dwa miesiące trzymał pieniądze w akcjach, których cena moim zdaniem nie zmieni się przez te dwa miesiące? Czas to pieniądz, a dwa miesiące bez zmiany ceny to stracony czas. Ludzie sprzedawali w czerwcu, by na dwa miesiące ulokować środki gdzieś indziej, a w sierpniu zamierzali wrócić do CDR. Gdyby wszyscy ludzie zachowywali się tak jak Ty, to spółka nie byłaby notowana na giełdzie. Kurs jest płynny i akcje są płynne, bo większość uczestników rynku wyznaje zasadę `kupować w dołku, sprzedawać na górce`.

ArtArt
    Uczestnik

@Belinyo

Inwestuję na giełdzie od dobrych kilku lat, na jednych spółkach straciłem, na innych zyskałem, ogólnie jednak potrafię ocenić sytuację i wiem kiedy tracę w uczciwej grze, a kiedy ktoś ze mną pogrywa. Piszesz że skamlę – wcale nie skamlę, jedynie dzielę się ze spółką swoimi przemyśleniami, bo wciąż mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość.

Przewidzieć reakcję rynku na dzisiejszą informację było dziecinnie łatwo, niestety momentu ujawnienia tej informacji nie sposób było przewidzieć. Znając szacunkową średnią cenę gry, standardowe marże w tej branży oraz wiedząc, że nakłady poniesione na produkcję gry w całości się zwróciły, w połączeniu z kilkoma innymi informacjami takimi jak wartość zapasów w bilansie i sprzedaż Wiedźmina 2, można na podstawie tych 4 mln sprzedanych sztuk doprecyzować wycenę spółki i o dziwo tym razem prawie zgadzam się z rynkiem, tj. wartość godziwa znajduje się dziś miedzy 22-24 zł za akcję.

Z tym panikowaniem to nie trafiłeś. Akcje kupiłem w styczniu po około 16 zł i sprzedałem pod koniec maja za około 23,5 zł. Stopa zwrotu jak widzisz bardzo przyzwoita, a czekałem na nią prawie 5 miesięcy. Żałuję że nie kupiłem wczoraj, bo w jeden dzień zarobiłbym 20%.

Nie straciłem zaufania do produktów spółki (GOGa i Wiedźmina), a jedynie do samej spółki. W długim okresie akcje CDR będą drożeć, ale w krótkim terminie są obciążone większym ryzykiem niż dotąd myślałem.

seal6seal6
    Uczestnik

A może sprzedalo się więcej i 4mln sztuk to liczba której byli w stanie się doliczyć? Dlatego pelne dane będą w sierpniu.

Gratuluje wejścia do swiatowej ligi.

matmaker
    Uczestnik

@Art

Z całym szacunkiem, Art, ale ty jesteś spekulantem, a nie inwestorem. Skoro przerzucasz co chwila kapitał ze spółki na spółkę, polując na odcinki wzrostu kursu, to jesteś spekulantem giełdowym, choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość.

I zgadzam się tutaj z @Belinyo. Trzeba mieć czelność, żeby spekulant giełdowy na forum inwestorskim pisał post adresowany do prezesa spółki z pretensjami, że `nie załapał się na gwałtowny wzrost kursu akcji`, bo tak można podsumować twoje żale.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik
    matmaker napisał:
    @Art

Z całym szacunkiem, Art, ale ty jesteś spekulantem, a nie inwestorem. Skoro przerzucasz co chwila kapitał ze spółki na spółkę, polując na odcinki wzrostu kursu, to jesteś spekulantem giełdowym, choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość.

Niestety muszę się zgodzić. I nie przekonuje mnie @Art Twoje rozgraniczanie IR i PR. Dla inwestora większe znaczenie ma jakość informacji, a nie podanie jej teraz, czy w sierpniu.

A co do osobistych docinek – jestem inwestorem skoncentrowanym i na razie w portfelu mam jedną spółkę kupioną po 5,20 za akcje.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.