Wiedźmin 4 – System Walki

• Arkadio
    Uczestnik

Cześć wszystkim!

Wiedźmin III Dziki Gon w mojej ocenie to najlepsza fabularna gra akcji jaka kiedykolwiek powstała. Sukces zawdzięcza osiągnięciu poziomu arcymistrzowskiego w takich obszarach jak scenariusz, muzyka i szeroko rozumiana „realność” gry (pod tym pojęciem kryje się tak wiele elementów że jest to materiał na odrębny post). Osobiście uważam jednak że zaproponowany system walki był dobry… ale odstaje poziomem od wyżej wymienionych obszarów.

W kontekście powstającej następnej odsłony Wiedźmina chciałbym sprowokować dyskusję nad tym co powinien zawierać „Arcymistrzowski System Walki” tak aby użytkownik spłynął z wrażenia po kanapie?

Proponuję to zrobić schematem poszczególnych segmentów:
    1) Co wymaga natychmiastowej poprawy (trochę taki ux😊)
    2) Mój własny pomysł na udoskonalenie
    3) Implementacja eksperymentalna funkcji znanych z innych gier

Punkt 1 – Zestawy Eliksirów

Podczas gry w Wiedźmin III często uciążliwe było dla mnie nakładanie oleju na miecz, zażycie eliksiru/odwaru i przerzucenie do kieszeni petard które chciałem użyć przed walką z przeciwnikiem danego typu. Rozwiązaniem mogłyby być zestawy wyzwalane jednym przyciskiem które automatyzowałyby te czynności. Przykład użycia: widzę że czeka mnie walka z wampirami – wybieram zestaw nr 5 w którym uprzednio umieściłem olej na wampiry/czarną krew/grom, dodatkowo wyzwolenie zestawu podmienia petardy w kieszeniach np. na księżycowy pył i gwiazdę tańczącą.

Punkt 2 – Style Walki

Tak, wiem że style walki pojawiły się już „ostatnio” w popularnej grze. Natomiast pomysł miałem dużo wcześniej więc i tak go opiszę 😊Moja propozycja opiera się na trzech stylach walki: Lekkim (Kota), Średnim (Wilka) i Ciężkim (Niedźwiedzia). Style które użytkownik poznawałby w czasie historii gry pozwalałyby w trakcie walki płynnie się zmieniać w zależności od typu przeciwnika lub upodobań gracza. Te same przyciski lub kombinacje przycisków skutkowałyby innym rodzajem ciosów/kombinacji ciosów w zależności od aktualnie używanego stylu walki. Prawdopodobnie gracz mógłby mieć swój ulubiony styl walki. W takim przypadku możliwe że posiadany rynsztunek (np. lekki) premiowałby w określony sposób styl walki (lekki/kota) itd.

Punkt 3 – Stealth Kill

Zabójstwa z ukrycia w czasie którego przeciwnik może być zabity jednym ciosem za pomocą określonej broni są powszechnie znaną funkcją w świecie gier. Jak zaimplementować to zastosowanie? Łatwo wyobrazić sobie Wiedźmina skradającego się do bandytów w lesie i zabijającego po cichu każdego z nich. Ale co z potworami (zwłaszcza tymi latającymi) lub istotami magicznymi? Pierwsze założenie mogłoby opierać się na tym że Stealth Kill możliwy byłby tylko w przypadku grup „słabszych” przeciwników – bandy rabusiów, żerujące na polach nekkery, kręcące się po lasach trupojady lub wilki. Oczywiście zwierzęta i potwory mają większą umiejętność wykrywania Wiedźmina dzięki lepszemu węchowi i słuchowi – tutaj od razu wpada pomysł na eliksir który niwelowałby te różnice. W przypadku pojedynczych, mocnych przeciwników typu Wiwerna lub Żywiołak ziemi nasz Wiedźmin byłby wcześniej wykrywany, Stealth Kill nie byłby możliwy do wykonania. Wracając do grup przeciwników dodatkowego smaczku dodają przypadki typu: Harpie i Trolle(skalne/lodowe). Latające stado Harpii miałoby większą zdolność wykrycia skradającego się Wiedźmina niż każda inna grupa „słabych” przeciwników. Zabicie po cichu jednej czy dwóch byłoby możliwe (jeśli akurat gdzieś by przysiadły na chwilę) ale wybicie całego stada metodą Stealth Kill byłoby ekstremalnie trudne. Może pomysł na wyjątkowe osiągnięcie w grze? W przypadku Trolli które plecy i kark mają tak „zabudowane” że od tej strony są praktycznie niezniszczalne skręcenie im karku czy zabicie nożem nie wchodzi w grę. Jedynym sposobem byłoby podążanie za Trollem i czekanie aż się odwróci. Wtedy użytkownik miałby jakieś 0.3 sekundy żeby wbić nóż w gardło Trolla. Dodatkowym pomysłem jest wprowadzenie do aktywnego rynsztunku Wiedźmina elementu którego nie widać było do tej pory w ekwipunku: noża. Zdobycie w późniejszej fazie gry wyjątkowego noża który byłby w stanie przebić od tyłu Trolla byłoby ciekawą opcją urozmaicenia rozgrywki.

Jeśli dotrwałeś/aś do końca gratuluję 😊 jestem bardzo ciekaw Twojej opinii i pomysłów!

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.