Lista pytań do zarządu

• itil4
    Uczestnik

Proszę ignorować takich krzykaczy, jak ci powyżej. Wiadomo, że premiera wypadła jak wypadła. Trwa urealnianie wyceny rynkowej. Teraz pozostaje zakasać rękawy i pracować nad poprawkami. Przydałoby się też wyciszyć marketing, który w obecnej formie ciągle jest zbyt głośny jak na firmę, która sprawiła graczom aż taki zawód.
    Czekamy na ogłoszenie strategii itd. :]

1. “Ignorować krzykaczy, jak ci powyżej”. Chyba stroi Pan sobie żarty. Moje pytania od 2 miesięcy mają charakter wyłącznie merytoryczny. Rozumiem, że wg Pana opinii należy zachwalać spółkę i zadawać wyłącznie proste i przyjemne pytania, tak aby Panowie z zarządu za mocno nie napocili się przy odpowiedziach? To forum jest dla inwestorów indywidualnych i bez łaski powinno się im odpowiadać na pytania. Nawet jeśli ta odpowiedź miałaby brzmieć “Nie możemy podzielić się taką informacją”. To, że od ponad 2 tygodni nikt nie jest w stanie odpisać na proste pytania świadczy o tym, że spółka ma to forum i jej inwestorów w głębokim poważaniu. Skoro Spółka nie ma zamiaru utrzymywać kontaktu z inwestorami indywidualnymi to proszę zlikwidować to forum i zakończyć te farsę, przynajmniej wszystko będzie jasne.

2. “Trwa urealnianie wyceny rynkowej”. Chyba stroi Pan sobie żarty po raz drugi. Potężne fundusze inwestycyjne od kilku miesięcy sztucznie zaniżają wartość spółki. Po nieudanej premierze nikt nie kwestionuje kapitalizacji na poziomie 40 mld, ale 20 mld które mamy obecnie to już jest działanie spekulantów żerujących na potknięciu Cyberpunka. Proszę sobie sprawdzić na jaki % akcji opiewał kontrakt short który miał Melvin Capital na spółce GameStop. Od kilku tygodni ich przyjaciele z Citadel Advisors (którzy wspomogli ich finansowo, bo inaczej zbankrutowaliby) biorą srogi rewanż na akcjach CD Projektu. To jest wg Pana urealnienie wartości? Jeśli tak to gratuluje osądu. Zarząd oczywiście ponownie bez reakcji. Może Pana to śmieszy, ale ludzi są stratni na inwestycji w te spółkę bardzo duże pieniądze. Wiadomo, że takie inwestycje oparte są ryzykiem, ale cała otoczka marketingowa i zapewnienia Pana Prezesa o “wyjątkowo dobrej” jakości gry na stare konsole to mocne wprowadzanie inwestorów w błąd. Codziennie kurs osuwa się o kilka %, praktycznie bez żadnych negatywnych newsów (te które się pojawiają z nich to niekorzystne artykuły pisane na zlecenie dużych graczy). Tak jak wspominałem w poprzednim poście: jeśli celem spółki jest wyłącznie dobro graczy to w jakim celu Spółka jest na giełdzie? Można to robić inaczej: vide Techland.

3. “Przydałoby się też wyciszyć marketing.: Chyba stroi Pan sobie żarty po raz trzeci. Proszę mi wskazać przykłady tego marketingu, bo chyba coś przeoczyłem. Praktycznie go nie ma (i to akurat uważam za dobre posunięcie, nie ma co denerwować graczy). Owszem, ostatnio było kilka tweetów (jeden o patchu, a drugi o konkursie na ujęcia z gry), ale jeśli to jest marketing to Kopernik faktycznie była kobietą. To co na pewno należy zrobić to w końcu odezwać się do inwestorów, którzy z dnia na dzień tracą nie tylko kapitał ale przede wszystkim zaufanie do tej spółki.

Majko
    Uczestnik

Na to liczę już tylko, ze będzie skup akcji własnych jedynie tak wynagrodzą to dla akcjonariatu.

Zejdź na ziemię, bo zachowujesz się jak smarkacz. Zarząd nie jest od ratowania kursu, tylko od sensownej komunikacji z inwestorami (czego nie ma).
    Z mojej strony mogę się tylko podpisać pod postem użytkownika itil4.
    Czekam na walne akcjonariuszy, chętnie poruszę kwestię niekompetencji zarządu i menadżerów wysokiego szczebla, szczególnie Pana Badowskiego. Cała ta sytuacja zakrawa na kpinę.

Welroden
    Uczestnik

Itil i Student mają rację. Widzę, że nie doczekamy się odpowiedzi na powyższe komentarze, stąd pozwolę sobie wyrazić swoją opinię, zamiast tylko czytać komentarze na tym forum.

Zdaję sobie sprawę, że nie da się stworzyć gry bez błędów oraz to, że od pewnego czasu spółka jest atakowana z kilku stron. Gra, choć z błędami, ma jednak znaczny potencjał i jest dziełem w niejednym aspekcie. Nie mniej jednak znaczną odpowiedzialność za obecną sytuację ponosi sam zarząd CDR, na wielu frontach mianowicie:
    – Spółka oficjalnie nie chce wpływać spekulacyjnie na kurs, jednak wszelki przekaz jaki został ostatnio wydany, gra na szkodę inwestorów – przekazanie negatywnych informacji, a potem pozostawanie w ciszy po takich informacjach bez sprostowań/wyjaśnień.
    – Brak odniesienia się do sytuacji czysto spekulacyjnych, jakim były choćby pozwy. Nie komentowanie tego biło zarówno w Was, jak i w inwestorów.
    – Powtarzający się brak słowności zarządu – przykładowo informacja o przesunięciu patcha na parę dni przez wydaniem (informacja od razu po ataku hackerskim byłaby inaczej odebrana i nie biłaby w spółkę w takim stopniu, zaś inwestorzy wiedzieliby na czym stoją).
    – Wkładanie oszczędności w obligacje zamiast skupowania własnych akcji w celu ratowania siebie, ale też tych którzy Wam zaufali i kupili Wasze akcje. Chcecie coś pomóc, zróbcie proszę to i pokażcie, że nie zostawiacie spółki samej sobie poprzez skup akcji i inwestycję w kadrę pracowniczą.
    – Forum to jest kompletnie ignorowane przez CDR. Jeżeli tak ma to wyglądać, proszę zamknijcie je, bo to tylko jest dobijające dla Nas małych inwestorów.

To jest tylko część rzeczy, za jakie mam ogromny żal do zarządu ja, jak i zapewne wielu tu inwestorów. Wierzę w CDR jako bardzo dobry zespół pracowników, jednak działania/brak działania zarządu doprowadza do tragedii wielu drobnych inwestorów takich jak ja, którzy starają się wierzyć w to, że CDR to “Dobra Polska Marka”. Ratujcie więc natychmiast sytuację na rynku, bo może za chwilę już nie będzie czego ratować, a na pewno Nas maluczkich.

Z poważaniem
    Paweł

marek3077
    Uczestnik

Ale po co skup akcji? szkoda na to gotówki lepiej ja przeznaczyć na projekty, mi chodzi o zakup akcji za prywatne środki przecież zarząd sprzedawał po cenie 400 + teraz mamy 50 % nizej mogliby pokazać wiare w spółkę i przynajmniej niewielka cześć odkupić.

Vitold
    Uczestnik

Szanowni Państwo,

jestem akcjonariuszem tej spółki od 2015 r. (jeszcze sprzed premiery wiedzmina 3) i przez te wiele lat byłem z tego faktu zadowolony i szczerze jej kibicowałem, pomimo tego, że żaden inwestor nie powinien zbytnio przywiązywać się do spółki, a przynajmniej powinien traktować ją zawsze z ostrożnością. W związku z tym proszę mi odpowiedzieć:

1) Dlaczego moi przedmówcy nie uzyskują odpowiedzi? Czy tak trudno oddelegować jedną, dwie lub nawet trzy osoby do komunikacji z inwestorami, jeżeli spółkę stać na zatrudnienie kilkuset pracowników? Tutaj nie ma nawet moderatora, który odpowiadałby ogólnikami w stylu ,,dowiecie się Państwo niebawem, możemy narazie powiedziec….”. To już jest absolutny brak szacunku do akcjonariuszy.

2)Gdzie się podział dział odpowiedzialny za marketing? Pomimo, że produkt nie był w najlepszym stanie w dniu premiery, marketing gry cyberpunk odniósł niesamowity sukces i przyczynił się do dobrej sprzedaży w okolicah premiery. Dlaczego dzisiaj spółka ponosi wizerunkowe porażki, jak ta związana z patchem 1.2? Forma ogłoszenia patcha przyniosła o wiele więcej szkód, niż pożytku.

3)Dlaczego spółka robi tak mało by ocieplić swój wizerunek w mediach społecznościowych? Nie wspominając, że spółka jest wszędzie atakowana i wyszydzana, co wydaje się być w obecnym stanie gry mocno niesprawiedliwe

4) Czy odejście ze spółki wiodących i wieloletnich członków zespołu nie wpłynie na tempo prac związanych z naprawą gry?

5) Czy CD project aktywnie działa by przywrócić cyberpunk do sklepu PS Store? Czy jest jakaś chęć porozumienia ze strony Sony?

Z wyrazami szacunku,
    Vitold

• Odpowiedź została zmieniona 3 tygodnie, 4 dni temu przez Vitold.
    • Odpowiedź została zmieniona 3 tygodnie, 4 dni temu przez Vitold.
    emperior
    Uczestnik

itil4, dzieciaku, twoje pytania są merytoryczne? Poczytaj sobie jakieś 10 stron wcześniej, tam znajdziez pytania merytoryczne. Ty, dzieciaku, ujadasz tylko, bo pewnie kupiłeś kilka akcji za 400 zł i masz problem. Może cię uswiadomię -twoje pytania są infantylne. Czytasz czasami prasę/portale giełdowe? Co Ty myślisz, że przeprowadzający ostatnio wywiad z prezesem ludzie z PB czy Parkietu nie zadawali im tych pytań? Nie odpowiadają bo nie mogą lub po prostu nie chcą. Rusz głową, przeczytaj swoje wypociny raz jeszcze i odpowiedz sobie, na które twoje pytania można odpowiedzieć: a) nie podając informacji poufnej, b) nie ujawniając zbyt dużo w kontekście pozwów, c) nie wyprzedzając ich PRowch czy marketingowych działań, d) nie zniżając się do twojego poziomu (mowa o pytaniach typu konkretna informacja dot. powrotu do PS Store, czy niepokoi sytuacja na giełdzie, czy ktoś z zarządu poda się do dymisji i wiele, wiele innych). Przecież te Twoje pseudomerytoryczne pytania mają poziom “bankierowy”… Nie dziwie się, że ich PR, relacje inwestorskie czy kto tu to moderuje nie odpowiada na każde Twoje “merytoryczne pytanie” i podobne, skoro ich poziom spadł w ostatnich kilku miesiącach bardziej niż kurs CDR na giełdzie…

student2327
    Uczestnik

Uważasz, ze wszystko jest w porządku i nic się nie dzieje ?? Jeśli tak jak piszesz, ze kupił po 460 a załóżmy kupił za 50-100 tys. to dziwisz mu się. Mądry chłopak jesteś to wiesz kiedy wróci na ten poziom nie mówiąc już o nadwyżce. Nie jest to tylko jego zdanie tylko kilkudziesięciu osób, ze komunikacja z inwestorami jak i przekaz informacji jest na słabym poziomie. Wypuszczenie wadliwej gry tez nie jest ich winą ? Liczysz na pochwałe od moderatora czy chciałeś zabłysnąć po prostu…

itil4
    Uczestnik

itil4, dzieciaku, twoje pytania są merytoryczne? Poczytaj sobie jakieś 10 stron wcześniej, tam znajdziez pytania merytoryczne. Ty, dzieciaku, ujadasz tylko, bo pewnie kupiłeś kilka akcji za 400 zł i masz problem. Może cię uswiadomię -twoje pytania są infantylne. Czytasz czasami prasę/portale giełdowe? Co Ty myślisz, że przeprowadzający ostatnio wywiad z prezesem ludzie z PB czy Parkietu nie zadawali im tych pytań? Nie odpowiadają bo nie mogą lub po prostu nie chcą. Rusz głową, przeczytaj swoje wypociny raz jeszcze i odpowiedz sobie, na które twoje pytania można odpowiedzieć: a) nie podając informacji poufnej, b) nie ujawniając zbyt dużo w kontekście pozwów, c) nie wyprzedzając ich PRowch czy marketingowych działań, d) nie zniżając się do twojego poziomu (mowa o pytaniach typu konkretna informacja dot. powrotu do PS Store, czy niepokoi sytuacja na giełdzie, czy ktoś z zarządu poda się do dymisji i wiele, wiele innych). Przecież te Twoje pseudomerytoryczne pytania mają poziom “bankierowy”… Nie dziwie się, że ich PR, relacje inwestorskie czy kto tu to moderuje nie odpowiada na każde Twoje “merytoryczne pytanie” i podobne, skoro ich poziom spadł w ostatnich kilku miesiącach bardziej niż kurs CDR na giełdzie…

Widzę, że dołączył/dołączyła pan/pani do tego forum minutę temu tylko po to, żeby w sposób prostacki odpisać na moje uwagi. Wypunktuje zatem panu/pani:

1. Nie ma pan/pani pojecia ile i kiedy zainwestowalem w spolke, wiec prosze nie blaznic sie swoimi probami estymacji.
    2. Nie panu/pani zadawalem pytania, w związku z czym nie od pana/pani oczekuje odpowiedzi.
    3. To pana/pani (a nie moj) jezyk pisania sugeruje “bankierowy” rynsztok (cytuje: “dzieciaku”, “ujadasz”, “wypociny”, etc).
    4. Ja w przeciwienstwie do pana/pani nie probuje nikogo obrazic swoim wpisaem, a zadaje konkretne pytania, pewnie niektore z nich mocno niewygodne. Pana/pani post ma na celu wylacznie obrazenie mojej osoby i nic wiecej.
    5. W kazdej szanujacej sie spolce jest moderator forum, ktory jak slusznie zauwazyl Pan Vitold moglby udzielić odpowiedzi w stylu “Na ten moment nie mozemy udzielić informacji”. Wilk syty i owca cała. Społka nie zdradziłaby niczego czego nie mogłaby zdradzić, a inwestor miałby poczucie, że nie jest, przepraszam za wyrażenie, “olewany”.
    6. Oczywiscie nie zamierzam znizac sie do pana/pani “wyrafinowanego” poziomu intelektualnego i dlużej z panem/panią polemizować. Zrobilem jednorazoway wyjatek zeby wypunktować i obnażyć rachityczność pana/pani umysłu.

Itil

@Pani Katarzyno, Panie Marku: w dalszym ciągu razem z resztą uczestników forum (pomijam pana/pania “emperior”) liczymy że odniosą się Państwo do naszych pytań. Chociażby w formie “Niestety nie możemy udzielić takiej informacji”. Odnosze wrażenie, że to nie kosztuje wiele wysiłku a pokazuje, że Panstwu zależy nie tylko na graczach, ale rownież na inwestorach.

kabool
    Uczestnik

Szanowni Państwo,

Dopiero przed chwilą dołączyłem do Forum, ale chciałem się podzielić tym, co udało mi się ustalić z Panem Markiem w dniu dzisiejszym (dziękuję za rozmowę):

1) wszystkie terminy na tą chwilę (piątek 26 marca 2021 9:40 rano) są aktualne
    2) większość pytań uzyska odpowiedź podczas ogłoszenia nowej strategii oraz podczas czatu z inwestorami indywidualnymi w przyszłym tygodniu
    3) wszystkie zasoby są zaangażowane w pracę nad ogłoszeniem nowej strategii w przyszłym tygodniu – stąd brak komunikacji tutaj

Mnie samemu udziela się frustracja związana ze wszystkimi zawirowaniami wokół CDR, ale jestem też świadom tego, że pewne rzeczy nie mogą zostać ani skomentowane ani ogłoszone poza oficjalnymi kanałami komunikacji. Wiem, że Forum dla inwestorów jest jedną z form, ale ponieważ CDR jest spółką akcyjną, to mają pewne wymagania prawne związane z wydawaniem ogłoszeń w odpowiedniej formie.

Zdecydowanie uważam, że przerzucenie większej ilości osób do odpisywania na posty w gorących momentach (a taki teraz mamy) byłoby lepiej odebrane przez poważanych inwestorów. Ci którzy sieją ferment i tak go będą siali niestety.

Ze swojej strony mam nadzieję, że ten obszar zostanie znacząco poprawiony w przyszłości i że uda się obniżyć poziom frustracji (w tym mój, który jest na prawdę wysoki).

No i pozostaje mieć nadzieje, że patch 1.2 dotrzyma terminu i sprosta oczekiwaniom oraz że nowa strategia oraz późniejsze wyniki finansowe zadziałają pozytywnie na inwestorów.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za sukces!

• Odpowiedź została zmieniona 3 tygodnie, 4 dni temu przez kabool.
    • Odpowiedź została zmieniona 3 tygodnie, 4 dni temu przez kabool.
    itil4
    Uczestnik

Dzień dobry,

Panie Kaboolu, dziękuję za podzielenie się tymi informacjami z resztą uczestników tego forum. Bardzo krótkie ale treściwe 3 punkty. Ubolewam jedynie nad tym, że takiego komunikatu nie napisała Pani Katarzyna, Pan Marek albo inny oddelegowany pracownik Spółki. Taki przekaz wystosowany parę dni temu zająłby kilka minut, a na pewno zmniejszyłby frustrację inwestorów indywidualnych.

Pozdrawiam i również trzymam kciuki za sukces,
    Itil

Tarathelion
    Uczestnik

Chciałbym zadać kilka pytań, niestety nie udało mi się dopchać do Panów prezesów na czacie stockwatch, więc zadam je tutaj:
    1) Proszę o potwierdzenie, bo nie jest to w 100% klarowne, bazując na wczorajszej strategii oraz sesji Q&A: Czy od przyszłego roku – 2022 spółka planuję równoczesną prace na dwóch głównych liniach produkcyjnych rozumianych jako produkcja – single-player story driven AAA RPG? (We franczyzach – Wiedźmin i Cyberpunk)? A oprócz tego spółka planuje wspieranie głównych linii produkcyjnych lniani wspierającymi, tj. dodatkami dla pojedyńczego gracza oraz (wtedy kiedy to ma sens) zawartością multiplayerową (support pipeline)?

2) Czy poprzez zmianę podejścia do trybu multiplayer należy rozumieć stopniowe wdrażanie i rozwijanie tego typu rozgrywki do CP2077 poprzez regularne aktualizację trybu? W przeciwieństwie do jednorazowej dużej aktualizacji/startu.

3) Czy mogą Państwo potwierdzić liczbę płatnych dodatków do CP. Wcześniej bardzo mocno sugerowaliście Państwo że możemy liczyć na trochę więcej niż dwa. Zatem czy możemy spodziewać się 3 dodatków? A jeśli nie chcecie Państwo zdradzić liczby, czy możecie Państwo potwierdzić, iż plany dot. ilości i jakości dodatków nie uległy zmianie w stosunku do pierwotnego planu?

4) Kiedy można spodziewać się premiery pakietu darmowych dlc?

Pozdrawiam

itil4
    Uczestnik

Dzień dobry,

oglądałem Państwa wczorajszą prezentację, odsłuchałem Państwa zapis rozmowy z analitykami finansowymi, przejrzałem listę pytań na czacie stockwatch. Niestety, żadnego mojego, ani moich znajomych pytania nie zadano na tym chacie, w związku z czym pozwolę sobie zadać je tutaj:

1. Czy po nieudanej premierze Cyberpunk 2077 (a także problemach przy premierze Wiedźmina 3) zamierzają Państwo zrezygnować z usług szefa studia pana Adama Badowskiego i zatrudnić na to stanowisko osobę z większym doświadczeniem?

2. Spółka straciła od premiery ponad 60% wartości, a kapitał giełdowy cały czas z niej ucieka. Do tej pory komunikowali się Państwo wyłącznie z graczami zapominając o inwestorach. Czy planują Państwo jakiekolwiek przedsięwzięcia polegające na ponownym zdobyciu zaufania inwestorów? Jakie konkretnie miałyby to być przedsięwzięcia?

3. Kiedy można spodziewać się kolejnego dużego patcha do Cyberpunk 2077 oraz ile ich jeszcze Państwo planują?

4. Czy mają Państwo coś do powiedzenia wszystkim inwestorom indywidualnym, którzy Państwu zaufali i się na Państwu mocno zawiedli? Graczom pozwoliliście oddać grę, wiadomo, że inwestor takiej możliwości nie ma.

5. Czy zamierzają Państwo poprawić komunikację z inwestorami indywidualnymi, która na ten moment praktycznie nie istnieje?

6. Czy niepokoi Państwa sytuacja Grupy na giełdzie?

7. Jak mocno rozczarowała Państwa sprzedaż Cyberpunk 2077? Jak sprzedaje się w chwili obecnej względem Państwa oczekiwań przedpremierowych?

8. Czy Państwo jako spółka IT nie miała do tej pory wdrożonego agile i prowadzone duże projekty były oparte na waterfallu?

9. Czy jest szansa, że w tym roku pojawi się pierwszy płatny dodatek do Cyberpunk 2077? Czy też wykluczają to Państwo z całą stanowczością?

10. Czy Państwa programy motywacyjne dalej powiązane są ze wzrostem kursu akcji na giełdzie?

Rozumiem, że Moderatorzy forum byli ostatnio zajęci przygotowywaniem strategii Spółki (która jak widać po dzisiejszym kursie okazała się mocno rozczarowująca), niemniej jednak prezentacja została pokazana, więc zakładam, że w końcu znajdą czas na odpowiedzi na pytania zadawane na tym forum.

Itil

AdamA
    Uczestnik

Strategia na poziomie I roku studiów, sprawia wrażenie robionej “na kolanie” bez konkretnego pomysłu i kierunku, w którym Firma faktycznie chce podążać. Warto zaznaczyć, że CDR nie jest już mała lokalna firma, ale globalnym graczem (i za takiego chce też być uważana). Wydaje mi się, że część kadry zarządzającej nie zdaje sobie z tego sprawy i ciągle stosuje standardy i procedury, które były aktualne 10 lat temu (wprowadzenie Agile jako kluczowy punkt stretegi, serio?)

Jako akcjonariusz Spółki od 10 lat, chciałoby się zapytać Quo Vadis CD projekt? Co jeszcze musi się wydarzyć, abyście przejrzeli na oczy, że Firma potrzebuje zmian, świeżej krwi, ludzi z pomysłem i spojrzeniem, nie tylko bazujących na Fame Wiedźmina
    Jeżeli ostatnie skandale + zachowanie kursu na giełdzie jest niewystarczające to nie wiem już sam…

Agniesia
    Uczestnik

Witam ,zróbcie coś bo shorty nas wykończą proszę was.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

A ja w przeciwieństwie do przedmówców (jako osoba powiązana z IT i wytwarzaniem oprogramowania) napiszę, że nie pamiętam, kiedy na konferencji dla inwestorów padło tak dużo istotnych dla mnie konkretów. Szczerze powiedziawszy, to w 2013 roku już się zastanawiałem, dlaczego nie przeorganizowaliście się całkowicie na równoległą produkcję gier. No ale lepiej późno, niż wcale. Życzę dużo wytrwałości nowemu CTO!

Mam jednak inne pytanie: czy w związku ze zmianą strategii, jak i w konsekwencji zapewne zmian długoterminowego kalendarza wydawniczego, przestawicie Państwo zmodyfikowane cele programów motywacyjnych, czy też bieżące cele pozostają w mocy(między innymi turbo-ambitny cel 10 mld zł zysku w 6 lat)?

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.