Lista pytań do zarządu

• Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Planujemy podsumować premierę gry podczas spotkania z inwestorami w ramach publikacji wyników finansowych Grupy CD PROJEKT za 2020 r. Przy okazji planowanej aktualizacji strategii Grupy Kapitałowej i publikacji wyników finansowych za 2020 r. (19 kwietnia br.) chcemy również zorganizować czat dla inwestorów indywidualnych. Będą Państwo mieli wtedy możliwość zadać Zarządowi dodatkowe pytania.

Szanowni Państwo, czy spółka planuje przekazać w ramach wspomnianej prezentacji wyników/strategii informacje dotyczące polityki dywidendowej na 2021r?

Pozdrawiam

Dzień dobry,
    Spółka nie posiada stałej polityki dywidendowej.
    Tak jak co roku, zgodnie z przepisami prawa, przed datą odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki Zarząd CD PROJEKT S.A. przekaże stosownym raportem bieżącym wniosek do ZWZ w sprawie podziału zysku za 2020 r. wraz z uzasadnieniem. Za każdym razem decyzję Zarządu co do treści wspomnianego wniosku poprzedza analiza stanu gotówki, potrzeb oraz planów produkcyjnych Spółki i otoczenia rynkowego.
    Zgodnie ze statutem Spółki wniosek Zarządu zostanie następnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą Spółki. Ostatecznie decyzję co do podziału zysku za 2020 r. podejmie Walne Zgromadzenie Spółki. Walne Zgromadzenie musi być zwołane przez Spółkę nie później niż 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego, a ogłoszenie jego zwołaniu powinno pojawić się na 26 dni przed datą WZ.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

itil4
    Uczestnik

Odnośnie pytań co z kursem i inwestorami indywidualnymi, chciałbym uspokoić wszystkich inwestorów, że pracownikom również zależy na wysokiej cenie, bo mają wypłacane premie w akcjach. I dla nich też jest różnica czy sprzedadzą akcje za 1 mln zł czy 2.

Dzień dobry,

W to, że pracownikom również zależy na kursie nikt nie wątpi. Moje pytania skierowane są do Zarządu Spółki, który podejmuje kluczowe decyzje i odpowiada za wizerunek Grupy w oczach graczy i inwestorów.
    Z całym szacunkiem dla zwykłego pracownika, nie jest on w stanie w żaden sposób bronić spółki (i też nie można tego od niego wymagać bo nie należy to do jego obowiązków w przeciwieństwie do Panów z Zarządu, którzy i tak mają taką liczbę akcji, że nawet gdyby spieniężyli je po 10zł nie musieliby pracować do końca życia). Interesuje mnie (i myślę, że nie tylko mnie) strategia Zarządu w sytuacjach zbliżonych do obecnej (aczkolwiek życzę wszystkim inwestorom, żeby nigdy więcej nic takiego się nie powtórzyło). Stąd też moje 5 pytań i w dalszym ciągu liczę, że Pani Katarzyna albo Pan Marek się do nich odniosą.

Pozdrawiam,
    Itil

itil4
    Uczestnik

Dzień dobry,

prośba o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie niedzieje wiążą Państwo z Patchem 1.2?
    2. Czy wierzą Państwo, że Patch 1.2 poprawi znacząco jakośc gry i przełoży się na ponowne zainteresowanie grą? Obecnie na platformie Steam Cyberpunk 2077 zbiera coraz gorsze recenzje od użytkowników (spadek wartości z 78% na 65% plus tendencja jest wyraźnie spadkowa – pewnie niebawem będa to okolice 55% pozytywnych ocen), a także maleje liczba jego graczy.
    3. Jak długo zamierzają Państwo łatać grę? Inaczej mówiąc ile jeszcze patchy mają Państwo w planach?

Pozdrawiam,
    Itil

Majko
    Uczestnik

Dzień dobry!
    Widzę,że firma świetnie się bawi wypuszczając hotfixa i nazywa to dumnie patchem 1.2. Naprawa systemu policji(który był bardziej prostacki niż w grach sprzed 15 lat) polega na zwiększeniu odległości w której “teleportuje” się policja. Zakładałem, że 3 miesiące zostały poświęcone na implementację/naprawę AI policji, przyjazd samochodami czy AV. Tyle możliwości, a zmieniona została odległość spawnu.
    Kolejny raz zarząd napluł mi i innym akcjonariuszem w twarz, kłamiąc o jakości patcha. Żałosne, mam nadzieję, że firma zginie w zapomnieniu za te bezczelne oszustwa i kłamstwa od samego początku.
    “New generation RPG” hahahhahahahah.

student2327
    Uczestnik

Witam, czy standardowe będziecie państwo czekać do ostatniego dnia zadeklarowanego terminu z wypuszczeniem patcha ??

itil4
    Uczestnik

Dzień dobry,

Państwa podejście do tego forum odzwierciedla Państwa stosunek do inwestorów indywidualnych:

1. Nie odpisują Państwo na posty sprzed 2 tygodni. Mam wrażenie, że nie będąc pracownikiem Grupy jestem tutaj częściej niż Państwa Moderatorzy. Czy to naprawdę tak ciężko spośród ponad 1000 pracowników mieć osobę oddelegowaną do tego aby komunikowała się z inwestorami indywidualnymi w trybie ciągłym a nie raz na ruski miesiąc?

2. Pozwalają Państwo, żeby na forum wisiały jakieś randomowe ogłoszenia w ogóle nie związane z działalnością spółki (totalny spam). Nie mają Państwo automatów wykrywających takie rzeczy i z miejsca ich usuwających? Przecież są Państwo spółką z branży informatycznej.

3. Nie potrafią Państwo albo nie chcą Państwo odpowiadać na trudne pytania, to może trzeba dać sobie spokój z tym forum i je zlikwidować. Po co jest ta farsa? Państwo to robią z przymusu?

Naprawdę przykro się patrzy na to jak Państwo podchodzą to tego forum, które jest jedyną platformą do komunikacji z inwestorami indywidualnymi…
    Brakuje Państwu rąk do pracy? Proszę się ze mną skontaktować, pomogę Państwu prowadzić to forum w ramach wolontariatu.

Pozdrawiam,
    Itil

student2327
    Uczestnik

Witam, jeszcze jedno pytanie. Czy w ramach rekompensaty dla inwestorów w związku z ich lekceważeniem i doprowadzeniem do strat finansowych, brany jest pod uwagę skup akcji własnych ?

mack111
    Uczestnik

Ja tylko mam nadzieję (bo nic innego mi już nie zostało) że macie coś grubego w rękawie, dlatego milczycie jak zaklęci.
    Jeśli nie i okaże się że to będzie kolejny “mokry kapiszon” to niestety to milczenie będzie tylko wyrazem waszej bezradności w obecnej sytuacji i dowodem na to że sytuacja was przerosła.

itil4
    Uczestnik

Dzień dobry,

Zgodnie z przeznaczeniem forum chciałem zadawać tutaj pytania, ale skoro nikt mi nie odpowiada to pozwolę sobie na kilka komentarzy, aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że mają je Państwo tam gdzie mają.

1. Fatalna premiera gry Cyberpunk 2077, dobitnie pokazała, że Pan Prezes Adam Kiciński oraz Zarząd Spółki nie dorośli do prowadzenia tak dużej firmy oraz tak dużego projektu. Pan Prezes był dobrym kapitanem podczas gdy woda na morzu była spokojna a na niebie świeciło słoneczko. Gdy nadszedł sztorm i zaczęło bujać łajbą okazał się, że Pan Prezes i jego doradcy są mówiąc delikatnie średnio kompetentni.

2. Mam wrażenie, że Pan Adam Badowski, który jest szefem Studia nie wyciągnął wniosków z premiery gry Wiedźmin 3, gdzie studio również borykało się z dużymi problemami na premierę. Zastanawia mnie fakt niewyciągnięcia konsekwencji wobec Pana Adama (tak mam na myśli tutaj zrezygnowanie z jego usług i wprowadzenie kogoś świeżego z większym doświadczeniem). Ale tak to już jest gdy się klepie znajomych po plecach ze sztandarem na ustach “nic się nie stało, wyciągniemy wnioski.”

3. Przeproszenie wyłącznie graczy i zapomnienie o inwestorach pokazuję, że Spółka faktycznie ma w … głębokim poważaniu tych drugich. Skoro faktycznie zależy Państwu wyłącznie na robieniu gier to w jakim celu są Państwo nie giełdzie? Proszę z niej zrezygnować i robić gry nie będąc spółką giełdową (vide: Techland). Zaoszczędziliby Państwo pieniędzy i zdrowia wielu inwestorom indywidualnym, którzy nabrali się na Państwa otoczkę marketingową wokół premiery oraz zapewnienia o cytuje “wyjątkowo dobrym” stanie gry na konsole starej generacji.

4. Absolutny brak aktywnej komunikacji z inwestorami jest żenujący. Nabieranie wody w usta, trzymanie wszystkich informacji w sejfie strzeżonym przez jednostki Navy Seals, lakoniczne wypowiedzi o oczywistym charakterze (“zależy nam na jak najszybszym powrocie gry do ps store”). Nie wiem czy to jest celowe działanie Państwa działu PR, czy po prostu nie mają Państwo już nic sensownego do powiedzenia.

5. Biorąc pada ps4 do ręki na 3 miesiące przed premierą gry, trzeba być Stevie Wonderem, żeby nie zauważyć, że ta gra jest w fatalnym stanie na konsole starej generacji i nie da się jej naprawić w tak krótkim czasie. Będąc profesjonalistą w branży gamingowej (a zakładam, że przecież Zarząd to profesjonaliści) podejmuje się trudną ale jedyną słuszną decyzję, tzn. wypuszcza się grę wyłącznie na PC i nowe konsole, a wersję na ps4 oraz xbox one dopracowuje się i wydaje na wiosnę 2021. Skoro TakeTwo potrafiło wypuścić RDR2 najpierw na konsole a dopiero po roku na PC to chyba nie jest to Yeti w tej branży. Nie wiem czy zaślepiła Państwa chciwość (cytuje: “We leave greed to others.”) czy mieli Państwo tak skonstruowane umowy, że gdyby gra nie wyszła w 2020 naraziliby się Państwo na ogromne kary finansowe.

6. Mówią Państwo, że wyciągną wnioski z tej premiery. Szczerzę w to wątpię (vide: pkt 2). Musieliby Państwo mocno się przetasować i najpewniej zwolnić kogoś na wysokim stanowisku. Jedynie napływ świeżej krwi i rozbicie obecnego składu daje jakieś nadzieję na przyszłość. Inaczej będą Państwo powielali te same błędy. Nie maja Państwo perspektywy trzeciej osoby albo też nie przyjmują do siebie krytyki takich osób (polecam Zarządowi lekturę “Thinking, Fast and Slow” Daniela Kahnemana).

7. Ktoś tu powyżej pisał o “asach w rękawie”. Nikt już Państwu nie uwierzy w to co obiecacie. Nie jestem specjalistą ds. relacji inwestorskich, ale gdybym miał cos doradzać to bym powiedział: zacznijcie aktywnie działać, a nie siedzieć w kącie jak nieśmiały gimnazjalista na dyskotece klasowej. Czy to naprawdę tak ciężko zrozumieć, że inwestorzy potrzebują od Państwa sensownych komunikatów/decyzji/kroków, a nie suchego oświadczenia pokroju “przedstawimy strategię do końca marca”. Równie dobrze mogą Państwo napisać, że Ziemia jest okrągła, a Kopernik była kobietą.

8. Jeśli Cyberpunk 2077 mimo wszystko okazał się finansowym sukcesem to zamiast kupować obligacje oprocentowane na 0.000…01% należy rozważyć zainwestowanie tych środków np. w jakieś mniejsze studio albo ściągnięcie wybitnych specjalistów na pokład. Chcą Państwo robić najlepsze gry na świecie? To muszą mieć Państwo najlepszych ludzi na świecie. Premiera pokazała, że mechaniki które występują w grze do najlepiej zaimplementowanych nie należą.

9. Odnoszę wrażenie, że za bardzo zachłysnęliście się marketingiem (który trzeba przyznać robicie przepięknie), a za mało “twardym developmentem”. Rozumiem, że gry RPG musza mieć ciekawą fabułę, ale na miłość boską, to musi być poparte sensownymi i działającymi mechanikami. Co z tego, że postacie, dialogi, historie są na wysokim poziomie skoro core gry wygląda jak Andrzej Gołota po walce z Lennoxem Lewisem. Pytanie jakie się nasuwa to jak mocno zespaghettizowany jest kod źródłowy do Cyberpunka 2077. Obawiam się, że niestety mocno i patche nie będą w stanie nic sensownego usprawnić (trzeba byłoby przepisać pół gry, a na to już nie ma miejsca).

10. Weźcie się proszę w garść bo ciężko się patrzy na to co się aktualnie dzieje. Z najbardziej lubianego przez graczy studia staliście się najbardziej wyśmiewanym. Z najlepszej spółki na gpw staliście się najgorszą. Ja rozumiem, że część opinii/uwag/komentarzy to zwykła trollernia, której pełno w internecie, ale mimo wszystko negatywnego wydźwięku jest zdecydowanie za dużo jak na garść opłacanych trolli.

Oczywiście są to tylko i wyłącznie moje subiektywne spostrzeżenia, które wcale nie muszą być prawdziwe. Niemniej jednak na chwilę obecną wydają mi się wielce prawdopodobne.

Itil

itil4
    Uczestnik

Widzę, że żenujący spektakl w Państwa wykonaniu trwa dalej.
    Mam następujące pytanie: Czy Pan Prezes albo któryś z członków Zarządu ma zamiar podać się do dymisji?
    Itil

student2327
    Uczestnik

Wy to celowo robicie czy o co chodzi ?? Nie widzicie co się dzieje ? Będziecie czekać z tym patchem do ostatniego dnia jak kurs będzie po 100 zł ?

Maciej
    Uczestnik

Proszę ignorować takich krzykaczy, jak ci powyżej. Wiadomo, że premiera wypadła jak wypadła. Trwa urealnianie wyceny rynkowej. Teraz pozostaje zakasać rękawy i pracować nad poprawkami. Przydałoby się też wyciszyć marketing, który w obecnej formie ciągle jest zbyt głośny jak na firmę, która sprawiła graczom aż taki zawód.
    Czekamy na ogłoszenie strategii itd. :]

student2327
    Uczestnik

Od trzech miesięcy ignorują akcjonariuszy także spokojnie. Jak można wyciszyć marketing którego wogole nie ma ?? Słyszysz wogole siebie ?? Wiesz ile czasu przez ta ciszę marketingowa będzie teraz kurs odbijał i wracało zaufanie akcjonariatu. To wszystko to jakiś jeden wielki żart…

marek3077
    Uczestnik

Od trzech miesięcy ignorują akcjonariuszy także spokojnie. Jak można wyciszyć marketing którego wogole nie ma ?? Słyszysz wogole siebie ?? Wiesz ile czasu przez ta ciszę marketingowa będzie teraz kurs odbijał i wracało zaufanie akcjonariatu. To wszystko to jakiś jeden wielki żart…

A co maja reklamować grę na która wszyscy narzekają ?
    W normalnej spółce w tej chwili zarząd dokonał by zakupu akcji ale widocznie uważają ze jest za drogo 🙂

student2327
    Uczestnik

Na to liczę już tylko, ze będzie skup akcji własnych jedynie tak wynagrodzą to dla akcjonariatu.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.