Lista pytań do zarządu

• Grigori
    Uczestnik

Dzień dobry,

tak jak wielokrotnie pisaliśmy, nie komentujemy plotek.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

Pani Katarzyno,

W 2014 roku mieliśmy do czynienia z podobnymi rewelacjami medialnymi dotyczącymi wydanego rok później Wiedźmina 3. Wtedy ta sprawa miała dużo mniejszy zasięg i nie odbiła się na kursie. Tym razem nastąpiła dość silna wyprzedaż akcji i moim zdaniem wielu akcjonariuszy oczekuje na jakiś komentarz zarządu w tej sprawie. Jeżeli media podają nieprawdziwe informacje na temat spółki, to jest to próba manipulacji kursem.

Pozdrawiam

Michał Kaczmarek
    Uczestnik

Szanowni Państwo,

wygląda na to, że inwestorzy bardzo negatywnie zareagowali na kolejne artykuł opisujący niezadowolenie pracowników CD Projekt.
    Znaczący spadek wyceny CD Projekt jest moim zdaniem uzasadniony, ponieważ jest udowodniona długotrwała korelacja pomiędzy zadowoleniem pracowników, a wzrostem wyceny spółek np. http://faculty.london.edu/aedmans/RoweAMP.pdf
    Czy poszczególne zarzuty wymieniona w artykułach są prawdziwe czy nie, o wiele bardziej mnie interesuje, czy CD Projekt posiada systematyczny program badania zadowolenia pracowników i poprawy ich sytuacji. Mam na myśli cykliczne ankiety pracowników i programy mające na celu polepszenie zadowolenia i zaangażowania pracowników, takie programy jak np. Gallup Employee Engagement.
    Czy CD Projekt ma wdrożony systematyczny program badania i poprawy zadowolenia pracowników? Jeżeli nie, to czy CD Projekt planuje w najbliższym czasie wprowadzić taki program?

pozdrawiam
    Michał Kaczmarek

Bartosz
    Uczestnik

Witam serdecznie,

Kurs akcji to dzisiaj -10%, przy obrocie 100mln PLN. Nie jest to spowodowane tzw. zachowaniami ulicy. Wyprzedaż prowadzona jest przez fundusze. Jako inwestor indywidualny posiadający akcje CDPROJEKT, zwracam się z prośbą o wydanie komunikatu dotyczącego premiery CYBERPUNK. Chodzi o komunikat, który nie zaszkodzi kampanii marketingowej ale zarządzi komunikacją z inwestorami. Problemy z ludźmi są normalne w każdej firmie ale informacja o premierze w 2020 (np. grudniu) ma znaczący wpływ na wycenę wartości firmy.

Dziękuję i pozdrawiam,
    Bartosz Marchewka

Uroboros
    Uczestnik

Witam serdecznie,

Kurs akcji to dzisiaj -10%, przy obrocie 100mln PLN. Nie jest to spowodowane tzw. zachowaniami ulicy. Wyprzedaż prowadzona jest przez fundusze. Jako inwestor indywidualny posiadający akcje CDPROJEKT, zwracam się z prośbą o wydanie komunikatu dotyczącego premiery CYBERPUNK. Chodzi o komunikat, który nie zaszkodzi kampanii marketingowej ale zarządzi komunikacją z inwestorami. Problemy z ludźmi są normalne w każdej firmie ale informacja o premierze w 2020 (np. grudniu) ma znaczący wpływ na wycenę wartości firmy.

Dziękuję i pozdrawiam,
    Bartosz Marchewka

A ja jako inwestor indywidualny wolałbym, żeby CD Projekt nie podawał informacji o planowanej premierze CYBERPUNK do czasu, gdy ta premiera będzie już bardzo blisko i będzie praktycznie pewna na 100%. Podanie daty teraz spowoduje konieczność, w przypadku ewentualnego opóźnienia, przesuwanie daty, a każda taka oficjalna informacja o zmianie w przyszłości daty premiery będzie wpływała na dużą zmienność akcji CD Projekt.

Uroboros
    Uczestnik

Szanowni Państwo,

wygląda na to, że inwestorzy bardzo negatywnie zareagowali na kolejne artykuł opisujący niezadowolenie pracowników CD Projekt.
    Znaczący spadek wyceny CD Projekt jest moim zdaniem uzasadniony, ponieważ jest udowodniona długotrwała korelacja pomiędzy zadowoleniem pracowników, a wzrostem wyceny spółek np. http://faculty.london.edu/aedmans/RoweAMP.pdf

pozdrawiam
    Michał Kaczmarek

W mojej ocenie postawiona hipoteza jest błędna. Youtuber YongYea swój pierwszy film dotyczący (nie)zadowolenia pracowników CD Projekt opublikował 18 września. CD Projekt opublikował swoją odpowiedź na stawiane zarzuty 16 października. Inwestorzy mieli wystarczająco czasu na zapoznanie się z tymi informacjami i przez półtora miesiąca nie wywołały one negatywnych skutków dla akcji. Najnowszy film youtubera YongYea opublikowany 9 listopada nie przyniósł znaczących rewelacji zakresie negatywnej opinii byłych pracowników. Pojawiła się w tym materiale jednak istotna informacja (o ile jest prawdziwa) o wewnętrznych planach studia dotycząca planowanej premiery Cyberpunka. Jednocześnie jest to informacja wewnętrzna i potencjalnie cenotwórcza (o ile jest prawdziwa) tzn wpływająca na kurs akcji. Cytat z wypowiedzi youtubera:

“To finish off the rest of 2016 the Studio hosted big meetings to show what’s next on the game’s agenda. With their schedule at the time showing that they wanted a demo of Cyberpunkt 2077 by E3 2017, an alpha for the game by 2018, and a completed game release by 2019. It was what source A described to be the most bullshit presentation they had ever seen especialy considering the state that the project was in”

Bartosz
    Uczestnik

Witam serdecznie,

Dziękuję i pozdrawiam,
    Bartosz Marchewka

A ja jako inwestor indywidualny wolałbym, żeby CD Projekt nie podawał informacji o planowanej premierze CYBERPUNK do czasu, gdy ta premiera będzie już bardzo blisko i będzie praktycznie pewna na 100%. Podanie daty teraz spowoduje konieczność, w przypadku ewentualnego opóźnienia, przesuwanie daty, a każda taka oficjalna informacja o zmianie w przyszłości daty premiery będzie wpływała na dużą zmienność akcji CD Projekt.

W dzisiejszych czasach development softu można robić różnymi metodykami, jadnak każda z nich jest przewidywalna i pozwala określić zakres, budżet, jakość i czas trwania prac. Także od studia można oczekiwać podania terminu wydania produkcji patrząc na ten aspekt od strony wywiązywania się ze zobowiązań (tj. czas, budżet i zakres prac). Przesuwanie daty nigdy nie jest dobre, dla nikogo. Jeżeli występuje to znaczy o popełnieniu pewnych błędów (a i na to w procesie planowania zakłada się bufory kosztowe i na osi czasu). Oczywiście jest aspekt marketingowy jednak to zupełnie inna kwestia. Także data mogłaby znacząco pomóc (nawet jakby miała być zabuforowana), chyba że wypadła by na koniec 2020 lub początek 2021. Przy czym jej komunikacja mogłaby być ubrana w odpowiedni przekaz marketingowy. Wystarczy popatrzeć np. Electronic Arts i wydania tego studia (pytanie retoryczne czy data Fifa 20 jest przewidywalna i zaplanowana przez studio ?). Z wyrazami szacunku, BM

rogul
    Uczestnik

Witam, zalogowałem się specjalnie aby napisać kilka słów odnośnie sytuacji, działań, reakcji inwestorów i moim własnym zdaniu. Osobiście pracowałem wiele lat od IPO w spółce notowanej na GPW całkiem podobnej do CDP, stąd moje przemyślenia co do w mojej opinii słabej postawy Zarządu CDP związanej z konkretnymi informacjami o grze i pytania. A zatem:
    1. Jak widać niektóre analizy spółki zakładają, że premiera CP odbędzie się w 2018, co już jest oczywiste, że się nie stanie = zatem czas na weryfikację kursu akcji, komentarz zarządu. Póki co rynek sam sobie dyskontuje kurs, co jest niepokojące, w stopniu dużo większym niż przy info o opóźnieniu premiery W3.
    2. Zarząd opublikował lakoniczne wytłumaczenie statusu CP oraz udzielił wywiadu w magazynie PIXEL, gdzie określił, że teaser tej gry to było jedynie badanie rynku. No i że gra jest oczywiście na ustach czołowych portali growych na świecie – i super, póki jest realna. Poza tym nie pojawiły się żadne konkrety, nic. Ten przekaz może działać rok lub dwa albo do następnego rewelacyjnego teasera – ale nie wiem czy dłużej.
    3. Zwolniło się kilku kluczowych pracowników CDP – to się zdarza akurat w branży. Choć z drugiej strony gdzie lepiej mogłoby im być? Czy wynika to z nadmiernego crunchu, finansów, możliwości samorealizacji? Nie dowiemy się.
    4. Od nieokreślonych (byłych?) pracowników pojawiły się przecieki, że nowa gra jest w kolokwialnej dupie. Albo zemsta, albo prawda – pracownicy ci mieli dostęp do informacji poufnych spółki, czy spółka planuje ich zidentyfikować i wyciągnąć wobec nich konsekwencje za – ujawnienie informacji poufnej oraz działanie na szkodę spółki? Zaniechanie takich czynności jest działaniem zarządu na szkodę CDP, więc warto się zastanowić.
    5. Ewidentnie widać pewne zamieszanie co do przyszłości działań spółki, to nie jest mały biznesik planowany na pół roku naprzód tylko publiczny podmiot o wielomiliardowej kapitalizacji. Spółka powinna według mnie konkretnie określić swoje stanowisko, na ile to jest możliwe na rynku, na którym działa.
    6. Spółka zrobiła wg mnie kawał rewelacyjnej roboty jeśli chodzi o Wiedzmina 3 i dodatki. Przekroczyła światowy poziom jakości fabuły i techniki. Osiągnęła rewelacyjny zwrot z tej inwestycji, co mnie, jako akcjonariusza wybitnie cieszyło. Jednocześnie grozi to takimi akcjami jak wypalenie, pustka, siadanie na laurach, z których bardzo ciężko się wybić. Co widać po akcjonariacie 🙂
    7. Reasumując – zamiast smarować tyle mógłbym podkreślić jedno – macie kijową komunikację. Nic o pomysłach, przykładach, datach, czyli o tematach dla analityków i inwestorów. Robicie to świadomie? Jeśli tak, to ze szkodą dla wszystkich.

Nie proszę o ustosunkowanie się, chyba że macie coś konkretnego. Raczej życzę Wam, żebyścię dali krok naprzód inwestorom, samym sobie, graczom, i nie tyle rozładowali hype, który sami zbudowaliście, ile dali info o kierunku i oczekiwaniach, które są w Was pokładane, na poziomie adekwatnym do branży.

Zainwestowałem w Was osobiście prawie milion pln po historycznym kursie poniżej 9 zł. Dokupiłem trochę na spadkach po opóźnieniu premiery W3, i super. Sprzedałem większość w okolicy 115 pln. Zostawiłem coś na niespodziankę, ale znając choć trochę więcej konkretów, mógłbym bardziej komfortowo planować inwestycje… 🙂 Powodzenia!

testor
    Uczestnik

Sorry za OT, ale setnie się ubawiłem:

“Ktoś opublikował film o warunkach pracy w studiu – Niby nie wiadomo jakim, ale można się domyślać.
    W filmie są też przedstawieni odchodzący pracownicy i aluzja do kierownictwa. Na dłoni widać mobbing i crunch.
    Zerwanie kontraktu wcale nie jest łatwe.

https://www.youtube.com/watch?v=YOnSXw9coq8

Czy P. Adam Badowski faktycznie nosi turban?

Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator

Szanowni Państwo,

Czy poszczególne zarzuty wymieniona w artykułach są prawdziwe czy nie, o wiele bardziej mnie interesuje, czy CD Projekt posiada systematyczny program badania zadowolenia pracowników i poprawy ich sytuacji. Mam na myśli cykliczne ankiety pracowników i programy mające na celu polepszenie zadowolenia i zaangażowania pracowników, takie programy jak np. Gallup Employee Engagement.
    Czy CD Projekt ma wdrożony systematyczny program badania i poprawy zadowolenia pracowników? Jeżeli nie, to czy CD Projekt planuje w najbliższym czasie wprowadzić taki program?

pozdrawiam
    Michał Kaczmarek

Dzień dobry,

W tym roku przy wsparciu profesjonalnego doradcy przeprowadziliśmy wewnętrzną ankietę dotyczącą zaangażowania i zadowolenia pracowników studia. Od razu zaznaczę, że badanie nie było reakcją na ostatnie doniesienia – było zaplanowane już dość dawno temu i przeprowadzone przed rzeczonymi artykułami, czy filmikami. Wyniki ankiety zostały już wstępnie przeanalizowane i planujemy wprowadzać kolejne usprawnienia, a same ankiety cyklicznie powtarzać. Ponadto prowadzimy w firmie różnorakie działania HR-owe mające zwiększyć komfort pracy. Jakiś czas temu wprowadziliśmy także system cyklicznego feedbacku, który cały czas usprawniamy.

Pozdawiam,
    Adam

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Siedzę trochę w branży gier i odnośnie daty premiery CP2077 mam następujące przemyślenia (nie wiem na ile są trafne):
    Pierwsza data (bodajże na 2018 rok) musiała się pojawić w miarę wcześniej, by gracze mieli na co czekać i nie myśleli, że CDRED jest wydawcą Wiedźmina na tym koniec. Chciano w ten sposób wykorzystać (i słusznie – jako szukający własnej, niewiedźmińskiej tożsamości producent) popularność Wiedźmina 3 do promocji nowego tytułu. Pewnie gra by wyszła w tych okolicach, ale pojawiły się 2 spore przeszkody:
    – poślizg premiery Wiedźmin 3, co skutkowało niedoborem pracowników.
    – Gwint – myślę że część pracowników pracujących nad Gwintem pracowałaby nad CP
    Czy firma teraz powinna mówić o dacie premiery? Moim zdaniem nie. Spójrzmy na Rockstar: pokazuje gry mniej więcej rok przed premierą – są to 1-2 trailery na silniku z gry, a więc jest to mniej więcej wersja alpha. I mimo takiego zabezpieczenia Red Dead Redemption 2 zalicza obsuwę o pół roku. To, na jakim etapie jest gra zdradza poniekąd jedna podstrona każdego studia – kariera.

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Czy jest w planach wypuszczenie porządnego edytora do Wiedźmina 3? Modderzy zachwalają ten z dwójki i przeklinają ten z trójki. Skoro Wiedźmin 1 nie otrzyma remastera, to może warto wypuścić takie edytor, który pozwoli modderom na stworzyć remaster? Prolog z jedynki już jest. Polecam ten materiał https://www.youtube.com/watch?v=beNN9VOVUaY. Jeśli wygodny edytor z trójki trafiłby do CP2077, to już na starcie jest szansa na dużą bazę modderów i tym samym przedłużenie życia gry, bo modderzy będą już zżyci z obsługą tego edytora.

testor
    Uczestnik

Proszę o informację o której godzinie możemy spodziewać się wyników?

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Proszę o informację o której godzinie możemy spodziewać się wyników?

Dzień dobry,

planujemy publikację wyników jutro w godzinach porannych przed rozpoczęciem sesji.

Pzodrawiam,
    Katarzyna Szulc

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Czy jest w planach wypuszczenie porządnego edytora do Wiedźmina 3? Modderzy zachwalają ten z dwójki i przeklinają ten z trójki. Skoro Wiedźmin 1 nie otrzyma remastera, to może warto wypuścić takie edytor, który pozwoli modderom na stworzyć remaster? Prolog z jedynki już jest. Polecam ten materiał https://www.youtube.com/watch?v=beNN9VOVUaY. Jeśli wygodny edytor z trójki trafiłby do CP2077, to już na starcie jest szansa na dużą bazę modderów i tym samym przedłużenie życia gry, bo modderzy będą już zżyci z obsługą tego edytora.

Dokładnie. Bethesda, która nie umie programować (nie widziałem ich kodu, ale po ich grach to widać :-)), zrobiła całkiem dobre narzędzia do modowania, co zaowocowała około milionem modów do Skyrima. Oczywiście rozumiem, że ich sprzedaż i popularność była dużo większa od Wiedźmina3, ale to jeden z elementów odpowiedzialnych za długoterminowy sukces TESów.

testor
    Uczestnik

OT. Wydaje mi się, że siłą Bethesdy – Co widzę na przykładzie Skyrima/Fallouta są doskonale opracowane narzędzia do prostego tworzenia gier na ich silniku. Widać olbrzymią powtarzalność, tą samą mechanikę, te same bugi. Powiedziałbym nawet, że coś na zasadzie ultraprzyjaznych użytkownikowi edytorów drag&drop. Tak jak kiedyś były popularne programy WYSIWYG do tworzenia stron w HTML bez znajomości języka to i u nich grę buduje się z takich samych klocków i zaczęło się to od Obliviona. Może nawet i Morrowind miał już jakieś pierwsze tego typu narzedzia. Stąd brak złożonych zadań, a jedynie wątki – znajdź, zabij, przynieś loot. Wszystkie jaskinie, domki, ruiny, itp były takie same. Assety także powielane masowo. Stąd moje podejrzenie, że po prostu udostępnili modderom swoje, uproszczone, narzędzia pracy. A że są one proste w obsłudze to i łatwo było się ich nauczyć.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.