Lista pytań do zarządu

• testor
    Uczestnik

Podziękowania dla P. Kasi za zamieszczenie audio.
    Dzięki dla P. Adama za to, że mimo iż była to konf. wynikowa to trochę przybliżył swoje oczekiwania i nadzieje co do Gwinta.
    Dzięki dla P. Piotrka za kilka zawahań, które dają do myślenia.

Gratuluje bardzo fajnych wyników. Z satysfakcją napiszę, że byłem bardzo blisko z moimi prywatnymi szacunkami.
    Mam nadzieję, że wyniki Q4 vs. Q3 przynajmniej podwoicie oraz że zaskoczycie fanów jakąś niespodzianką na gwiazdkę.

I kilka pytań:

1. Kiedy narodził się pomysł na samodzielnego Gwinta? Czy to było już w momencie gdy startował projekt budowy GOG Galaxy, a może już na etapie implementacji pomysłu w W3?

2. Bardzo fajnie rozwija się GOG oraz Galaxy, jednak nie jest to główna gałąź działalności spółki. Dlatego interesuje mnie to, czy tworząc bieżący program motywacyjny zastanawialiście się w CDP nad tym jaki w latach 2016-21 będzie satysfakcjonujący dla Was parytet pomiędzy główną działalnością CDP czyli tworzeniem gier, a GOG-iem?

3. Z innej beczki – Dotarła do mnie wieść, że zakończyliście współpracę z jednym z twórców Gwinta – Czy możemy poznać więcej szczegółów tej sprawy?

4. Gwint – Kiedy możemy spodziewać się wersji beta Gwinta na PS4 oraz chińskiej lokalizacji? Rozumiem, że za wersję chińską odpowiedzialny jest partner?

5. Kiedy Gwint otrzyma wsparcie ekranów dotykowych (np. na tabletach z Windows 10 jest trochę kiepsko pod tym względem)

6. Mógłbym się dowiedzieć jaka jest w Waszej firmie relacja systemów operacyjnych (PC vs Linux vs MacOS) na stacjach roboczych? Interesuje mnie zwłaszcza dział Gwinta. Na czym Wam się najlepiej pracuje?

7. Czy Ciri dalej będzie taka nieokrzesana czy też może trochę okrzepnie?

Pozdrawiam.

PS. Słucham właśnie płyty Thief od Tangerine Dream – Podrzucie linka producentowi muzyki do CP.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Gratuluję wyników – moje oczekiwania natomiast przebiliście o 25-30%. Mam nadzieję, że dobrze wydacie górę pieniędzy, na której właśnie siedzicie:-)

Dwa pytania
    1. Czy są państwo zadowoleni z komercyjnego „sukcesu” gry No Mans Sky? Na wykresie sprzedaży Goga ciężko znaleźć jakiekolwiek drgnięcie (oczywiście mam świadomość, że jest to zasłuża dużej sprzedaży Wiedźmina rok temu).
    2. Jak wygląda sprawa rekrutacji ludzi zajmujących się Gwintem? Przy produkcji używacie innych technologii, niż przy produkcji Wiedźmina, jednak chciałbym się dowiedzieć, czy rekrutacja ma wymiar globalny podobnie, jak w przypadku rekrutacji do Cyberpunka, czy też szukacie raczej ludzi bardziej z naciskiem na lokalny rynek pracy? Mam na myśli chociażby https://www.cdprojekt.com/pl/kariera/ogloszenia/gwent-web-developer-php/ lub w przypadku Cyberpunka https://www.cdprojekt.com/pl/kariera/ogloszenia/cyberpunk-2077-web-developer-java/ (to drugie ogłoszenie bardzo ciekawe swoją drogą)

Bardzo proszę pytających uczestników sesji Q&A o wyzbycie się mentalności księgowych – już chyba czwarty raz jestem świadkiem pytania o kompletnie nieistotne sprawy księgowe, podczas gdy nikt z zawodowych analityków nie zadaje pytań o produkty firmy. Czasami mam wrażenie, że dla niektórych równie dobrze moglibyście produkować cegły.

Tarathelion
    Uczestnik

Niby tak, tylko i tak wiadomo, że są pytania na które można uzyskać odpowiedzi i takie na które nie ich dostaniesz. Tych ostatnich jest znacznie więcej, szczególnie przy okazji zwykłego kwartalnego podsumowania, a nie np. strategii

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

1. Czy są państwo zadowoleni z komercyjnego „sukcesu” gry No Mans Sky? Na wykresie sprzedaży Goga ciężko znaleźć jakiekolwiek drgnięcie (oczywiście mam świadomość, że jest to zasłuża dużej sprzedaży Wiedźmina rok temu).

Dzień dobry,
    jesteśmy zadowoleni ☺ Od strony wartości sprzedaży był to najważniejszy tytuł na platformie GOG.com w 3 kwartale bieżącego roku i jeden z najważniejszych w całym roku. I od razu uprzedzam pytanie – ze względu na wiążące nas umowy, nie możemy niestety podać szczegółowych danych dotyczących liczby sprzedanych gier.

2. Jak wygląda sprawa rekrutacji ludzi zajmujących się Gwintem? Przy produkcji używacie innych technologii, niż przy produkcji Wiedźmina, jednak chciałbym się dowiedzieć, czy rekrutacja ma wymiar globalny podobnie, jak w przypadku rekrutacji do Cyberpunka, czy też szukacie raczej ludzi bardziej z naciskiem na lokalny rynek pracy? Mam na myśli chociażby https://www.cdprojekt.com/pl/kariera/ogloszenia/gwent-web-developer-php/ lub w przypadku Cyberpunka https://www.cdprojekt.com/pl/kariera/ogloszenia/cyberpunk-2077-web-developer-java/ (to drugie ogłoszenie bardzo ciekawe swoją drogą)

Jeśli chodzi o rekrutację, na przestrzeni ostatnich miesięcy nic się u nas nie zmieniło. W Grupie Kapitałowej CD PROJEKT zatrudniamy ludzi z całego świata. Kraj pochodzenia ma jednak drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest dla nas doświadczenie i umiejętności, które dany kandydat posiada.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

1. Kiedy narodził się pomysł na samodzielnego Gwinta? Czy to było już w momencie gdy startował projekt budowy GOG Galaxy, a może już na etapie implementacji pomysłu w W3?

Sam pomysł pojawił się jakiś czas temu, ale decyzja o uruchomieniu tego projektu została podjęta stosunkowo niedawno, kiedy po to premierze Wiedźmina 3: Dziki Gon zostaliśmy zasypani wiadomościami do fanów zafascynowanych Gwintem, jakiego znamy z Wiedźmina 3, z prośbą o stworzenie jego samodzielnej wersji.

2. Bardzo fajnie rozwija się GOG oraz Galaxy, jednak nie jest to główna gałąź działalności spółki. Dlatego interesuje mnie to, czy tworząc bieżący program motywacyjny zastanawialiście się w CDP nad tym jaki w latach 2016-21 będzie satysfakcjonujący dla Was parytet pomiędzy główną działalnością CDP czyli tworzeniem gier, a GOG-iem?

Oczywiście tak. Cele wynikowe programu motywacyjnego na lata 2016-2021 obejmują oba nasze segmenty biznesowe – zarówno CD PROJEKT RED jak i GOG.com. Z naszej perspektywy na działalność segmentu GOG.com należy patrzeć z szerokiej perspektywy. Jest to oczywiście platforma handlowa, dzięki której mamy bezpośredni kontakt z klientami naszych produktów, co wzmacnia naszą niezależność i jest istotne zarówno z perspektywy ekonomicznej jak i komunikacyjnej. Dzięki GOGowi dysponujemy też technologią GOG Galaxy która obsługiwała pecetowe wersje Wiedźmina 3, transfer aktualizacji i DLC oraz sprzedaż dodatków, a obecnie odpowiada za „usieciowienie” GWINTa. Synergia pomiędzy REDem a GOGiem pozwala nam tworzyć kolejne projekty, bazując na własnych zasobach.

3. Z innej beczki – Dotarła do mnie wieść, że zakończyliście współpracę z jednym z twórców Gwinta – Czy możemy poznać więcej szczegółów tej sprawy?

Damien Monnier był jedną z dwóch osób, które zaprojektowały Gwinta znanego z graczom Wiedźmina 3: Dziki Gon. Odegrał też istotną rolę w tworzeniu samodzielnej gry GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana. W toku rozmów obie strony zdecydowały się zakończyć współpracę. Damien ma w Studiu wielu przyjaciół, którym będzie go na pewno brakowało.

4. Gwint – Kiedy możemy spodziewać się wersji beta Gwinta na PS4 oraz chińskiej lokalizacji? Rozumiem, że za wersję chińską odpowiedzialny jest partner?

Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, zaczęliśmy od beta testów na PC i Xbox One. Kolejnym krokiem będzie wersja GWINTA na PS4. Kiedy? Jak tylko będziemy gotowi 😉

Pracujemy nad chińską wersją GWINTA. Chiny to dla nas bardzo ważny rynek, chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Chińska wersja to nie tylko kwestia tłumaczenia. Nasz partner odpowiedzialny jest głównie za lokalną dystrybucję oraz marketing – choć w tym ostatnim jak zwykle też będziemy uczestniczyć. Stay tuned.

5. Kiedy Gwint otrzyma wsparcie ekranów dotykowych (np. na tabletach z Windows 10 jest trochę kiepsko pod tym względem)

Interfejs znajdującego się obecnie „w becie” GWINTa zaprojektowany został z myślą o grze myszką lub padem. Przyglądamy się także alternatywnym metodom interakcji z grą, ale nie mamy w tej chwili niczego nowego do zakomunikowania na ten temat.

6. Mógłbym się dowiedzieć jaka jest w Waszej firmie relacja systemów operacyjnych (PC vs Linux vs MacOS) na stacjach roboczych? Interesuje mnie zwłaszcza dział Gwinta. Na czym Wam się najlepiej pracuje?

Zdecydowana większość teamu pracuje na PC/Windows.

7. Czy Ciri dalej będzie taka nieokrzesana czy też może trochę okrzepnie?

Cytując klasyka – Ciri jaka jest, każdy widzi 😉

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Czytałem, że GOG wprowadza coraz nowsze „stare” gry. Więc myślę, że powinien się zainteresować tą listą http://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1342. Od siebie mogę dodać, że w ostatnich miesiącach miałem problem ze znalezieniem Mafii. Ponadto jest spory problem z serią Need for Speed. Co prawda udało mi się miesiąc temu scalić 2 płyty CD Undergrounda 2 w 1 DVD – cały proces instalacji przebiega pomyślnie, wszystkie pliki się kopiują, ale jeszcze mam problem z uruchomieniem gry – woła o drugą płytę mimo wszystkich plików. Most Wanted i Carbon można instalować z HDD i odpalają się – sprawdziłem na komputerze pozbawionym napędu. Wydaje mi się, że największym problemem mogą być licencje na utwory, samochody i części do tuningu wraz z logami firm. Słyszałem, że mogą być one udostępnione na określony czas, a nie dożywotnio na określony tytuł, co wydaje się dziwne.

zitarix
    Uczestnik

Witam serdecznie,

wiem że temat ten był już poruszany, ale czy w związku ze zbieraną petycją na stronach sony CDR nie zamierza zrobić nic w związku z PS4 PRO? Inne firmy oddelegowały chociaż jedną osobę do zmienienia parametrów enginu na potrzebę większej mocy konsoli. Z całą pewnością nie obciążyłoby to zanadto firmy, a w niepokojącym tempie CDR staje się jedną z firm pokazywanych w zestawieniach nieulepszanych gier na PS4 PRO.

Pozdrawiam,
    Zitarix

testor
    Uczestnik

Natomiast do mnie docierają pogłoski, że Bethesda uruchamia razem z Sony możliwość modowania gier na PS4 – Zarówno Skyrim po renowacji jak i Fallout 4 mają mieć możliwość modowania.

Czy prowadzicie jakieś rozmowy w tej kwestii z Sony?

„Mod support will come to Skyrim first. We and Sony have worked hard to make this possible. Mods on PlayStation 4 will allow you to modify and create your own content by using our Creation Kit available here. You will not be able to upload external assets with your PlayStation 4 mods, but you will be able to use any assets that come with the game, as most mods do. By creating a Bethesda.net account, you’ll be able to browse and try mods right from within the game…”

Źródło: https://www.extremetech.com/gaming/237168-bethesda-announces-ps4-mod-support-for-fallout-4-and-skyrim-enhanced-edition-plus-native-4k-on-ps4-pro

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Witam serdecznie,

wiem że temat ten był już poruszany, ale czy w związku ze zbieraną petycją na stronach sony CDR nie zamierza zrobić nic w związku z PS4 PRO? Inne firmy oddelegowały chociaż jedną osobę do zmienienia parametrów enginu na potrzebę większej mocy konsoli. Z całą pewnością nie obciążyłoby to zanadto firmy, a w niepokojącym tempie CDR staje się jedną z firm pokazywanych w zestawieniach nieulepszanych gier na PS4 PRO.

Pozdrawiam,
    Zitarix

Dzień dobry,

nie mamy w planach wydania edycji Wiedźmina 3: Dziki Gon na PS4 Pro. Nasz zespół pracuje obecnie bardzo ciężko nad GWINTEM: Wiedźmińską Grą Karcianą oraz Cyberpunkiem 2077. Chcemy być całkowicie skupieni na produkcji tych dwóch projektów.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

testor
    Uczestnik

Tak na szybko:

Czy na święta nie planujecie czasem wprowadzić przedsprzedaży CP2077?

Maciej
    Uczestnik

Testor: moglibyśmy się skupić na poważnych pytaniach, zamiast wymyślać tak żenujące jak twoje o PS4 Pro i Cyberpunka ? Pojęcie ESPI coś ci mówi ?

testor
    Uczestnik

Dla mnie te pytania są więcej niż ważne do uzupełnienia analizy fundamentalnej spółki.
    Dlaczego? Domyśl się sam!

Patrzysz na ESPI? Serio? Zdjęcia w 15 Mpix też wysyłasz do znajomych używając modemu 14400 Kbps? A może drukujesz i FAX-em?

Karolina Gnaś
    CD PROJEKT Moderator

Czytałem, że GOG wprowadza coraz nowsze „stare” gry. Więc myślę, że powinien się zainteresować tą listą http://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1342. Od siebie mogę dodać, że w ostatnich miesiącach miałem problem ze znalezieniem Mafii. Ponadto jest spory problem z serią Need for Speed. Co prawda udało mi się miesiąc temu scalić 2 płyty CD Undergrounda 2 w 1 DVD – cały proces instalacji przebiega pomyślnie, wszystkie pliki się kopiują, ale jeszcze mam problem z uruchomieniem gry – woła o drugą płytę mimo wszystkich plików. Most Wanted i Carbon można instalować z HDD i odpalają się – sprawdziłem na komputerze pozbawionym napędu. Wydaje mi się, że największym problemem mogą być licencje na utwory, samochody i części do tuningu wraz z logami firm. Słyszałem, że mogą być one udostępnione na określony czas, a nie dożywotnio na określony tytuł, co wydaje się dziwne.

Dzień dobry,

GOG.com prowadzi dla użytkowników Listę Życzeń: https://www.gog.com/wishlist/games gdzie można dodawać i głosować na gry, których nie ma jeszcze w serwisie, a w które gracze chcieliby zagrać. Zachęcam do oddania głosu/dodania do listy Pana typów.

pozdrawiam,
    Karolina

Grigori
    Uczestnik

Szanowni Państwo,

Chciałbym się dowiedzieć, ile jest prawdy w podawanych obecnie w mediach informacjach o dacie premiery CP2077 rzekomo ujawnionej przez szwedzki sklep (30 września 2017). Taka data premiery wydaje się nieco nierealna 🙂

Pozdrawiam
    GK

Tarathelion
    Uczestnik

Jest mocno nierealna. Nie ma szans

Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.