Lista pytań do zarządu

• szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Chcę tylko wyrazić uznanie dla działań firmy – im dłużej inwestuję, tym bardziej przekonuję się, że skup akcji własnych jest lepszym rozwiązaniem niż dywidenda.

Mógłbyś uzasadnić? Jestem bardziej sceptyczny, więc chętnie poznam inny punkt widzenia.

Byłem wprost pewny, że ktoś się o to zapyta – ciągle się wykłócam o to z kolegami.
    1. Otóż sądzę, że w chwili obecnej kurs jest po prostu nieco poniżej wartości wewnętrznej. Dla uproszczenia…trzy dychy. Spółka skupi za 250 mln około 10 mln akcji(oczywiście z liczbami gdybam, bo nie podano szczegółów na temat skupu), więc kupi akcje warte 300 mln złotych za 250.

2. Podatki – od dywidendy zapłacisz podatek 19%, czy ile tam teraz dokładnie jest. Zamiast 81 groszy na czysto, masz (oczywiście niebezpośrednio) więcej ze skupu.
    W połączeniu z punktem pierwszym, robi się już spora różnica.

3. Od wieeeeelu lat się zamartwiam, czy nie znajdzie się amator na większy pakiet akcji CDR, który mając więcej akcji, niż Panowie w zarządzie, mógłby porozumieć się na przykład z funduszami i przegłosować…cokolwiek, na co się nie będą chcieli zgodzić założyciele. Oczywiście sytuacja dość mało prawdopodobna (fundusze od wielu lat trzymają akcje, a freefloat wynosi mniej więcej 50%), ale jednak.

4. Argument czysto spekulacyjny(a pfe, spekulacja:-), ale gdzieś kiedyś czytałem – niestety nie pamiętam źródła – ,że statystycznie w czasie skupu akcji własnych, cena danych akcji spada. Jeśli więc podobnie, jak ja regularnie zwiększasz udział, możesz mieć na to dobrą okazję. Widzę Twój profil tutaj od dłuższego czasu, więc przypuszczam, że możesz zwiększać udział.

5. To już tylko mój wymysł, ale jakiekolwiek by nie były efekty skupu akcji własnych, są one widoczne po wielu latach – jeśli więc spółka podejmuje się skupu akcji własnych, świadczy to długofalowym myśleniu ludzi, którzy ten skup uchwalili. Dywidenda jest zwyczajnie prostym środkiem na podzielenie się kasą, szybko rozdasz, nie musisz dbać o ramy czasowe/kwotowe, odpowiedni skup, informowanie multum razy o każdym skupie… Niektórym się po prostu chce babrać w skupie:-)

Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mam w portfelu trzy spółki i dwie z nich płacą dywidendy, jedna, której zyski rosną o 30-40% rocznie, a stopa dywidendy wynosi 5%, a druga(jeśli napiszę, że to lider rynku ubrań w Polsce, to będzie wiadomo) płaci symbolicznie – w tym roku jakieś 0.5%. Mając dwie spółki, które płacą mi kasę, jestem jakby…mniej zaborczy wobec skupu. Jeśli masz zamiar żyć kiedyś z dywidend, no to widocznie na razie CDR nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli wpiszesz w google nazwę mojego profilu, to pewnie znajdziesz do mnie maila – napisz, to chętnie podyskutuję:-)
    Pozdrawiam

ArtArt
    Uczestnik

Moim zdaniem z pięciu wymienionych punktów liczą się tylko dwa pierwsze.

Sama idea skupu akcji nie jest ani zła ani dobra. Ważne jest po jakiej cenie dokonywany jest skup. Jak słusznie zauważyłeś buy back jest opłacalny gdy akcje są niedowartościowane. To jednak może się szybko zmienić, bo podczas skupu spółka tworzy sztuczny popyt na własne akcje. Ponadto cena dąży do równowagi, czyli korzystny dla akcjonariuszy skup powinien podwyższać cenę, a niekorzystny ją obniżać. W związku z tym mocno wątpię w prawdziwość argumentu z punktu czwartego. Wspomniane statystyki mogą być efektem tego, że spółki preferują buy back podczas bessy oraz dywidendę podczas hossy, co ma sens, ponieważ skup akcji stwarza dodatkowy popyt, który częściowo kompensuje niekorzystny trend, a poza tym najczęściej to właśnie podczas bessy akcje są niedowartościowane.

Najważniejszy argument za dywidendą jest taki, że spółki wypłacające dywidendy są na giełdzie wyceniane wyżej. Dywidenda daje inwestorom swobodę dysponowania zyskami spółki bez konieczności pozbywania się akcji (notabene przy sprzedaży akcji też musieliby zapłacić podatek). Za tą swobodę są gotowi płacić więcej. Nie ważne jest to czy ja lub Ty chcemy dywidendy. Ważne jest to, że rynek premiuje spółki za to, że wypłacają dywidendy.

Poważnym problemem warszawskiej giełdy jest płynność. Na WIG30 jest jeszcze znośnie, ale i tak obroty są małe w porównaniu do innych giełd. Dlatego zmniejszanie freefloatu nie jest pożądane.

Podsumowując zgadzam się z Tobą w dwóch pierwszych punktach, ale dywidendy też mają swoje plusy. Ponadto można polemizować czy cena akcji jest poniżej wartości wewnętrznej.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Podsumowując zgadzam się z Tobą w dwóch pierwszych punktach, ale dywidendy też mają swoje plusy. Ponadto można polemizować czy cena akcji jest poniżej wartości wewnętrznej.

Właśnie tutaj trafiłeś w sedno sprawy – to sprawa w sumie mocno osobista. Pamiętam, jak przed premierą Wiedźmina 3, zapytałem Panów Adama i Piotra o potencjalne podejście do kwestii dywidend/skupu. Wtedy zakłopotani Panowie stwierdzili, że nie zastanawiali się nad tym, ale raczej na pierwszy rzut oka dywidenda.

Tymczasem na ostatniej konferencji zapytałem o powód zmiany decyzji. Powód był ot taki, że Panowie głębiej zbadali temat, zamówili analizę obu rozwiązań…i zmienili zdanie. Jakiś więc powód(może nawet ten z wymienionych tutaj) był bardzo ważny z punktu widzenia spółki.

Bardzo ciekawe podejście stosuje producent farb Śnieżka – tam skup akcji i dywidenda stosowane były w przeszłości zamienne, albo nawet razem.
    Jakby tak przeliczyć na akcję, to stopa dywidendy przy tych 250 mln wyniosła by 10%, co byłoby bardzo wysoką wartością. Oczywiście pamiętając, że ostatni rok był wybitnie udany, oraz faktem, że te 250 mln może być rozłożone w czasie, a nie wrzucone od razu w skup.

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Dla mnie ważne są 3 i 5.
    Wśród typów, kto mógłby próbować wrogo przejąć CDR obstawiałem Amazon – dużo inwestuje i próbuje być aktywny na wielu polach (ma już swoją telewizję, wydaje książki, kupił gazetę, co prawa brak mu jeszcze jakiś festiwali, ale zapewne mógłby mieć chrapkę na kupno jakiegoś w miarę taniego jak na warunki USA, ale dobrego studia). Jakiś czas temu wykupił Ivona, więc obserwuje nasz rynek. Oczywiście posiadanie 50%+1 akcja nie jet jedynym wyjściem na trzymanie większości. Polecam przykład świetnego zabezpieczenia Agory https://strefainwestorow.pl/artykuly/20160318/sprawdzilismy-statut-agory-ziemkiewicz-nie-bedzie-naczelnym-wyborczej-nawet-jak.
    Sam proces skupu bardzo dobrze świadczy o skupujących, bo skoro skupują, to znaczy że z firmą jest ok. No i zawsze mogą być potem wypłacane w akcjach premie choćby dla zwykłych pracowników. To powoduje, że każdy pracownik jest świadomy, że im lepiej będzie pracował, tym jego premia będzie większa 🙂

ArtArt
    Uczestnik

Amazon – dużo inwestuje i próbuje być aktywny na wielu polach (ma już swoją telewizję, wydaje książki, kupił gazetę, co prawa brak mu jeszcze jakiś festiwali, ale zapewne mógłby mieć chrapkę na kupno jakiegoś w miarę taniego jak na warunki USA, ale dobrego studia). Jakiś czas temu wykupił Ivona, więc obserwuje nasz rynek.

Żadne z tych przejęć Amazonu nie było wrogie. W całej historii warszawskiej giełdy tylko jedno wrogie przejęcie się powiodło, a przynajmniej tylko jedno sobie przypominam. Zarząd CDR kontroluje około 35% głosów i to jest w sam raz z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych. Można się mocno przejechać na spółkach gdzie zarząd kontroluje połowę lub więcej głosów, jest to dodatkowe ryzyko dla akcjonariuszy mniejszościowych. Oczywiście jeżeli będzie wezwanie po dobrej cenie, to nie widzę powodów by nie sprzedać. Ktokolwiek chciałby przejąć CDR, musiałby zaproponować taką cenę, aby większość akcjonariuszy zechciało sprzedać swoje akcje, lub taką cenę, aby zarząd zechciał sprzedać swoje akcje – z pewnością ta pierwsza cena nie byłaby niższa od tej drugiej.

Sam proces skupu bardzo dobrze świadczy o skupujących, bo skoro skupują, to znaczy że z firmą jest ok. No i zawsze mogą być potem wypłacane w akcjach premie choćby dla zwykłych pracowników.

Cel skupu musi być określony w uchwale walnego zgromadzenia. Tego wymaga KSH. Te 250 mln zł dotyczy skupu akcji własnych w celu umorzenia, czyli nie mogą być one przekazane pracownikom, muszą być umorzone. Aby w ramach programu motywacyjnego pracownicy mogli nabyć akcje własne, będzie niezbędna osobna uchwała walnego zgromadzenia zezwalająca na skup akcji w tym celu (taki projekt uchwały nie jest planowany na najbliższe walne).

Sarmata
    Uczestnik

Dzień Dobry,

Czy reakcja fanów Gwinta nagrana na PAX East 2016 została przedstawiona Zarządowi? Jaki jest stosunek Zarządu do Mobilnej wersji tej gry? Czy istnieje jakakolwiek szansa na zrealizowanie projektu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

testor
    Uczestnik

Aż się zalogowałem, żeby Ci odpisać – Przy okazji ściąga dla Pana Adama z pozdrowieniami.

Przez najbliższe 4-5 lat wybieraj co miesiąc jedną z poniższych odpowiedzi, możesz sobie wydrukować i rzucać strzałkami dla rozrywki:

Nie wiem, może, chyba, nie jest pewne, możliwe, że wiem, ale nie powiem, prawdopodobnie, przypuszczalnie, pewno, pewnie , podobno, jak mówią, jak powiadają, jak się zdaje, jak słychać, zapewne, chyba, niewykluczone, zobaczymy, zobaczy się, kto wie, być może, to zależy, a nuż, “a nuż, widelec”, jak Bóg da (tfu), na dwoje babka wróżyła, niepewnie, wahliwie, chwiejnie, rozdarcie, szarpiąco, hamletycznie, nieśmiało, wstydliwie, chwiejnie, półgębkiem, wahająco , z wahaniem, bez stanowczości, bez śmiałości, z obawą i moje ulubione (pozdrawiĄ PaniOM profesor B.B.) kordianastycznie.

Szklarzu
    Uczestnik

Czy ktoś się orientuje ile z tej rezerwy 39 mln PLN (która nie była wykazana w bilansie) z tytułu rozliczenia z partnerem ze sprzedaży Wiedźmina 3?

z Tego co się orientuje maks 36,5 mln mogło wpaść w I kwartale, reszta później.

Szklarzu
    Uczestnik

Czy ktoś się orientuje ile z tej rezerwy 39 mln PLN (która nie była wykazana w bilansie) z tytułu rozliczenia z partnerem ze sprzedaży Wiedźmina 3?

z Tego co się orientuje maks 36,5 mln mogło wpaść w I kwartale, reszta później.

Tam powinno być w 1 zdaniu *wpadło do wyniku

Późna godzina 😉

Sarmata
    Uczestnik

Aż się zalogowałem, żeby Ci odpisać – Przy okazji ściąga dla Pana Adama z pozdrowieniami.

Przez najbliższe 4-5 lat wybieraj co miesiąc jedną z poniższych odpowiedzi, możesz sobie wydrukować i rzucać strzałkami dla rozrywki:

Nie wiem, może, chyba, nie jest pewne, możliwe, że wiem, ale nie powiem, prawdopodobnie, przypuszczalnie, pewno, pewnie , podobno, jak mówią, jak powiadają, jak się zdaje, jak słychać, zapewne, chyba, niewykluczone, zobaczymy, zobaczy się, kto wie, być może, to zależy, a nuż, „a nuż, widelec”, jak Bóg da (tfu), na dwoje babka wróżyła, niepewnie, wahliwie, chwiejnie, rozdarcie, szarpiąco, hamletycznie, nieśmiało, wstydliwie, chwiejnie, półgębkiem, wahająco , z wahaniem, bez stanowczości, bez śmiałości, z obawą i moje ulubione (pozdrawiĄ PaniOM profesor B.B.) kordianastycznie.

Po jakości wypowiedzi, uważam, że lepiej było trzeba się nie logować. To forum to świetna inicjatywa i proponuję unikać zbędnych komentarzy. Czy ktoś z przedstawicieli CD Projekt S.A mógłby się odnieść do mojego pytania. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Dzień dobry,

od strony technicznej – nasi partnerzy rozliczyli całość rezerw podlegających rozliczeniu w Q1 (około 36 mln zł) w sporządzonych raportach licencyjnych za okres 1 kwartału tego roku. Jednocześnie raporty zawierały ewentualne zwroty lub korekty cenowe (naturalna sytuacja w w Q1 po gwiazdce) a także zawiązanie kolejnych rezerw na przyszłe kwartały.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Dzień Dobry,

Czy reakcja fanów Gwinta nagrana na PAX East 2016 została przedstawiona Zarządowi? Jaki jest stosunek Zarządu do Mobilnej wersji tej gry? Czy istnieje jakakolwiek szansa na zrealizowanie projektu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Zarząd CD PROJEKT S.A. widział reakcję uczestników PAX East 2016. Zawsze uważnie słuchamy opinii graczy i wszystkie je uważnie analizujemy.
    Pozdrawiam,

Katarzyna Szulc

Maciej
    Uczestnik

Dzień dobry,

Prosiłbym o rozwinięcie pozycji Koszty sprzedaży CD Projekt RED z najnowszego raportu.
    Ta wartość to 11,9 mln zł, czyli ponad 2 razy więcej niż w kwartale przed premierę “Wiedźmina 3” rok temu.
    W sprawozdaniu podano, że składają się na to głównie nakłady marketingowe związane z dodatkiem “Krew i wino”
    Czy to możliwe by koszty ponoszone na marketing rozszerzenia były aż o tyle wyższe od sumy wydanej przed wypuszczeniem Dzikiego Gonu ?

Pozdrawiam,
    Maciek

Katarzyna_Szulc_IR
    CD PROJEKT Moderator

Dzień dobry,

w kosztach sprzedaży segmentu CD PROJEKT RED w I kw. 2016 r. w kwocie 11,9 mln zł znalazły się głównie koszty działań marketingowych i promocyjnych, w tym między innymi działań związanych z planowaną na dzień 31 maja 2016 roku premierą dodatku Krew i Wino.

W przypadku wspomnianego dodatku, koszty kampanii marketingowej pokrywane są bezpośrednio przez Spółkę, gdyż większość sprzedaży realizowana jest w formie cyfrowej dystrybucji bez znaczącego udziału dystrybutorów wersji pudełkowej gry.

W przypadku kampanii marketingowej gry Wiedźmin 3: Dziki Gon sytuacja była inna. Koszty marketingu i promocji gry pokrywali głównie dystrybutorzy na poszczególnych rynkach – m.in. Warner Bros czy Bandai Namco. Wartość nakładów na marketing i promocję gry poniesionych przez dystrybutorów została uwzględniona w kalkulacji należnych Spółce tantiem licencyjnych po rozpoczęciu sprzedaży Wiedźmina 3: Dziki Gon. Efektywnie koszty promocji i marketingu poniesione przez dystrybutorów pomniejszyły nasze przychody z tytułu sprzedaży licencji w II kwartale 2015 r. (zdecydowana większość) oraz w kolejnym kwartale po nim następującym. Tym samym nie były one widoczne bezpośrednio w kosztach sprzedaży w rachunku wyników segmentu.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Szulc

Maciej
    Uczestnik

Dziękuję Pani za odpowiedź. Wygląda na to, że kwoty wydane na marketing “Krwi i Wina” znajdują swoje uzasadnienie w odbiorze przez klientów.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie sprzedaży Wiedźmina 3 w USA. Wiadomo, że dystrybutorem jest tam Warner Bros. i z nim społka dokonuje rozliczeń.
    Na pewno jednak CD Projekt ma dostęp do bardziej szczegółowych danych… interesuje mnie czy sieć Gamespot jest czołowym “graczem” jeśli chodzi o fizyczne kopie Dzikiego Gonu w Stanach Zjednoczonych ? Czy to może porównywalny poziom co Wallmart, Amazon itd. ?

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.