Lista pytań do zarządu

• szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Również polecam raport – jest świetnie wszystko widać. Gratuluję wyniku – chociaż z moim wyliczeń wynikało z grubsza to, co zostało podane w raporcie, nie mogłem uwierzyć, że przekroczycie próg 200 milionów. No cóż – grunt, że zaskoczyliście w górę:-)

Tym samym wymagany w programie motywacyjnym zysk został już z nawiązką osiągnięty. Wystarczyło to jedno półrocze.

Pozdrawiam i czekamy na Cyberpunka i dodatki.

stenku
    Uczestnik

Poproszę o link do nagrania z konferencji wynikowej za H1 2015 (najlepiej YouTube), bo serwery padły jeszcze przed rozpoczęciem spotkania… Z góry dziękuję!

Maciekw
    Uczestnik

Witam serdecznie. Gratuluję świetnego raportu finansowego, naprawdę znakomita robota, tak dalej! Mam jednak kilka pytań:

1. Od jakiegoś czasu na GOG.com pojawiają się gry, w których jako wydawca podawany jest GOG – pełna lista tych gier tutaj -> http://www.gog.com/games##sort=bestselling&devpub=gog_ltd&page=1

czy to oznacza, że GOG jest właścicielem tych gier? I wreszcie czy to oznacza, że GOG na takich tytułach zarabia 100 procent przychodu ze sprzedaży, na zasadzie zwyczajowego podziału 30% dla sklepu i 70% dla wydawcy w cyfrowej dystrybucji?

2. Jak wygląda kondycja The Witcher Battle Arena (TWBA)? Czy gra mówiąc kolokwialnie na siebie zarabia? Jak długo zamierzają Państwo aktywnie wspierać projekt?

Prezes Kiciński wspominał kiedyś, że rozwój TWBA będzie kontynuowany tylko wtedy gdy gra sama na kolejną aktualizację zarobi (nie jest to dokładny cytat, ale mam nadzieję, że dobrze oddaje sens tamtej wypowiedzi) i co prawda na anglojęzycznym forum gry natrafiłem na informację o planowanej aktualizacji – sezonie 3, ale ogólnie w kanałach społecznościowych gry nic się nie dzieje. Na początku co tydzień były informacje o rotacji darmowych bohaterów, a przy okazji premiery sezonu 2 (29.05.15) chyba nawet żadnej informacji (poza forum gry) nie było – dlaczego? Czy to oznacza, że TWBA już swoje zrobiła (zarobiła?) podtrzymując zainteresowanie marką Wiedźmin przed premierą Wiedźmina 3 i wystarczy?

3. Na konferencji prezes Kiciński pokazywał (o ile dobrze zauważyłem) pudełko z okładką dodatku do W3 pt. `Serca z Kamienia`. A do tej pory dodatki były sprzedawane przedpremierowo jako pakiet `Serca z Kamienia` + `Krew i Wino` i tylko jako zawartość cyfrowa na wszystkich platformach. Czy więc to był tylko rekwizyt, czy też te pudełko można traktować jako zapowiedź sprzedaży dodatku w pudełku?

testor
    Uczestnik

Na wstepie gratuluje rewelacyjnego wyniku. Imponuje mi przemyslany rozwoj firmy i jak sadze bardzo madra, dlugofalowa strategia.

Jest ona dla mnie coraz klarowniejsza i pozwala podjac decyzje do pozostania i inwestowania w spolke.

Jako, ze statystow na Q&A zakneblowalo (prosze tych osob wiecej nie zapraszac, `zezra` ciasto, nakrusza, lepiej budzet na poczestunek dac na WOSP) to chcialbym zadac kilka pytan:

1. Czy mozecie podac Panstwo wielkość juz rozliczonych przez dystrybutorów poniesionych kosztów marketingowych?

2. Czy mozecie Panstwo podac ceny dodatkow do W3 jakie beda obowiazywaly w dniu ich premiery?

3. Czy jest szansa ze W3 pojawi sie jako bundle w zestawie z konsolami w okresie swiatecznym?

4. Przez wzglad na koszulke z C2077, ktora pojawila sie na prezentacji mozna odniesc wrazenie, ze byla to zacheta do zadawania pytan na ten temat. Czy mozecie sie Panstwo pochwalic jakimikolwiek nowymi informacjami nt tej produkcji? Czy tez nalezy zadac wlasciwe pytania w tej sprawie?

5. Czy strona cyberpunka doczeka sie jakiejkolwiek aktualizacji? Wyglada jak pozostawiona sama sobie.

6. Na konferencji zdaje sie pojawil sie maly watek dywidendy – czy moge prosic o przypomnienie odpowiedzi?

7. Czy moge uzyskac informacje ile osob pracuje obecnie w studiu oraz jaka czesc z nich pracuje nad tematami zwiazanymi z W3, a jaka czesc z C2077?

8. Czy w najblizszym czasie beda obnizki cen W3?

9. Czy w najblizszym czasie beda prowadzone preordery na C2077?

Tyle na szybko, gdyz dopiero dojechalem do domu. Pytan jest oczywiscie sporo wiecej, ale padna dopiero po dokladnej analizie raportu.

Pozdrawiam,

T.

Maciekw
    Uczestnik

Jeszcze jedno pytanie ode mnie.

4. Przez te kilka lat funkcjonowania Państwa spółki na giełdzie nauczyłem się, że gier w produkcji w raportach finansowych szukać w pozycji `pozostałe zobowiązania`. Tam trafiają zaliczki od wydawców i tam też trafia sprzedaż pre-order. Wiem też, że w momencie premiery całość powiększa przychód spółki. Niczego nie pomyliłem?

-Mam nadzieję, ale moje pytanie jest takie co z pakietami łączącymi grę już wydaną i dodatki (jeszcze nie wydane)? Albo pakiety na dwa dodatki do W3 (to będzie zasadne po premierze pierwszego z nich).

Czy mimo pakietowej sprzedaży rachunkowo są one traktowane oddzielnie (W3 zasila przychód, a dodatek pozostałe zobowiązania)? Czy całość jest traktowana jako gra po premierze, albo całość jako pre-order?

niceboy
    Uczestnik
    Art napisał:
    niceboy napisał:
    7. Dlaczego zapraszacie ludzi na konferencję prasową,którzy nie mają żadnych pytań? To mają być dziennikarze?

Gdy analitycy mają jakieś pytania to się kontaktują z p.Karoliną lub kimkolwiek innym z działu IR, nie potrzebują do tego konferencji prasowej. Podejrzewam że raczej trudno zadać dobre pytania gdy nie zna się dokładnie raportu okresowego, bo tam znajdują się odpowiedzi na większość pytań, np. na Twoje pytanie o strukturę należności handlowych (str. 13 sprawozdania zarządu). Swoją drogą chyba nie rozumiesz czym są należności skoro pytasz o ich wykazanie w przychodach. Z definicji przyrost należności jest przychodem.

A Ty naucz się czytać ze zrozumieniem. Przecież wyraźnie zadałem pytanie o termin ich wykazania, jak się rozłoży w czasie. Poza tym nie każdy jest biegły w rachunkowości.

A konferencja prasowa jest od tego aby móc później zadawać pytania członkom zarządu osobiście, a nikt nie wiedzieć czemu nie był przygotowany na ich zadawanie, to mają być dziennikarze?

Na które pytania, bo jak na razie wskazałeś tylko na jedno?

niceboy
    Uczestnik
    Art napisał:
    niceboy napisał:
    7. Dlaczego zapraszacie ludzi na konferencję prasową,którzy nie mają żadnych pytań? To mają być dziennikarze?

Gdy analitycy mają jakieś pytania to się kontaktują z p.Karoliną lub kimkolwiek innym z działu IR, nie potrzebują do tego konferencji prasowej. Podejrzewam że raczej trudno zadać dobre pytania gdy nie zna się dokładnie raportu okresowego, bo tam znajdują się odpowiedzi na większość pytań, np. na Twoje pytanie o strukturę należności handlowych (str. 13 sprawozdania zarządu). Swoją drogą chyba nie rozumiesz czym są należności skoro pytasz o ich wykazanie w przychodach. Z definicji przyrost należności jest przychodem.

I jeszcze jedno, nie rozumiem dlaczego odpowiadasz na mój post, skoro nie jest on do Ciebie skierowany?

Jeśli Ci się nudzi to włącz sobie radio albo porozmawiaj z kwiatkami.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Czy sukces Wiedźmina rewiduje Wasze plany odnośnie budżetu produkcyjnego Cyberpunka, czy ten pozostaje zgodny z wcześniejszymi założeniami?

Tarathelion
    Uczestnik

Testor

Jeśli chodzi o ceny dodatków to są one podane – 10 dolarów za pierwszy i 20 za drugi. Jak kupisz teraz w pakiecie to płacisz 25 za oba, na tym polega promocja.

Jeśli zaś chodzi o dywidendę, to Pan Prezes stwierdził, że decyzja nie została jeszcze podjęta ale stwierdził również, że jego zdaniem zyski powinny zostać reinwestowane w spółkę (mają wiele pomysłów jak dalej rozwijać spółkę, nowe projekty itp. ). Według mnie, wypowiedzi zdawały się sugerować, że dywidendy raczej nie będzie, przynajmniej ja tak to odebrałem ale decyzja nie została podjęta, więc kto wie. (Wypowiedzi słuchałem po angielsku, stream po polsku się nie otwierał, więc może być jakieś przekłamanie tłumacza)

Swoją drogą, miło by było gdyby konferencja została zamieszczona na stronie (były kłopoty z otwieraniem stream’u, przez co nie obejrzałem połowy konferencji)

ArtArt
    Uczestnik

Jest dokładnie tak jak napisał Tarathelion. Prezes stwierdził, że chcą przeznaczyć zysk na sfinansowanie nowych projektów, więc nie powinniśmy spodziewać się dywidendy. Co jednak ciekawe, PAP w swojej depeszy trochę przekręcił informację o dywidendzie, bo wyrwał z kontekstu jedno zdanie, które w rzeczywistości odnosiło się do reinwestowania zysków, a nie do wypłaty dywidendy. Zresztą zobaczcie sami:

http://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/1398851,cd-projekt-w-marcu-opublikuje-nowa-strategie–na-razie-nie-mysli-o-dywidendzie

niceboy napisał:
    I jeszcze jedno, nie rozumiem dlaczego odpowiadasz na mój post, skoro nie jest on do Ciebie skierowany?

Staram się być pomocny. Jedni to docenią, a inni się obrażą jak Ty.

qwerek
    Uczestnik

Jak widać Wiedzmin sobie poradził. Niestety jego sprzedaż spada w postępie geometrycznym. W związku z tym chciałbym spytać o procent zaawansowania produkcji Cyberpunk 2077. Ostatnio odniosłem wrażenie, że mimo iż temat był rozpoczęty parę lat temu, firma jest na początku drogi. W związku z tym proszę o odpowiedź.

Tarathelion
    Uczestnik

Sprzedaż każdej gry spada w postępie geometrycznym. Taka specyfika branży. Pierwszy miesiąc zwykle to 60-70 procent i więcej w ciągu pierwszego roku sprzedaży produktu. Nie ma co marudzić, 6 milionów w 6 tygodni to bardzo dobra sprzedaż.

Karolina_Gnaś_IRKarolina_Gnaś_IR
    CD PROJEKT Moderator
    testor napisał:
    Na wstepie gratuluje rewelacyjnego wyniku. Imponuje mi przemyslany rozwoj firmy i jak sadze bardzo madra, dlugofalowa strategia.

Jest ona dla mnie coraz klarowniejsza i pozwala podjac decyzje do pozostania i inwestowania w spolke.

Jako, ze statystow na Q&A zakneblowalo (prosze tych osob wiecej nie zapraszac, `zezra` ciasto, nakrusza, lepiej budzet na poczestunek dac na WOSP) to chcialbym zadac kilka pytan.

Dzięki za miłe słowa. Poniżej odpowiedzi na pytania.

1. Czy mozecie podac Panstwo wielkość juz rozliczonych przez dystrybutorów poniesionych kosztów marketingowych?

Absolutna większość działań marketingowych przeprowadzona była przed i w okolicy premiery Wiedźmina. Koszty działań zrealizowanych przez naszych dystrybutorów w tym okresie powinny zostać rozliczone w kalkulacji tantiem za kwartał premiery. Wartość nakładów na promocję gry poniesionych przez dystrybutorów jest w większości przypadków uwzględniona w kalkulacji należnych nam tantiem licencyjnych, tj. efektywnie koszty promocji pomniejszyły nasze przychody z tytułu sprzedaży licencji. Koszty marketingu w tym zagranicznych działań marketingowych były jedną ze składowych podanego na konferencji łącznego budżetu Wiedźmina 3 w wysokości 306 mln zł.

2. Czy mozecie Panstwo podac ceny dodatkow do W3 jakie beda obowiazywaly w dniu ich premiery?

Polska cena pakietu obu dodatków do Wiedźmina 3 jest dostępna w przedsprzedaży w cenie 99,99 zł (cdp.pl). Więcej informacji podamy niebawem.

3. Czy jest szansa ze W3 pojawi sie jako bundle w zestawie z konsolami w okresie swiatecznym?

Na chwilę obecną nie planujemy kolejnych tego typu działań koordynowanych centralnie z Microsoft czy Sony w odniesieniu do Wiedźmina 3. Nie możemy jednak wykluczyć lokalnych działań ze strony sklepów lub dystrybutorów.

4. Przez wzglad na koszulke z C2077, ktora pojawila sie na prezentacji mozna odniesc wrazenie, ze byla to zacheta do zadawania pytan na ten temat. Czy mozecie sie Panstwo pochwalic jakimikolwiek nowymi informacjami nt tej produkcji? Czy tez nalezy zadac wlasciwe pytania w tej sprawie?

Koszulka była zapewne wyrazem obecnego największego kierunku zaangażowania czy też „stanu umysłu” Adama Badowskiego 🙂 Na razie nie ujawniamy nowych informacji na temat gry Cyberpunk 2077. Komunikacyjnie koncentrujemy się na Wiedźminie 3 i najbliższych produkcjach to jest dodatkach do trzeciej części Wiedźmina.

5. Czy strona cyberpunka doczeka sie jakiejkolwiek aktualizacji? Wyglada jak pozostawiona sama sobie.

Strona zostanie odświeżona w momencie kiedy będziemy gotowi ruszyć szerzej z komunikacją Cyberpunka 2077.

6. Na konferencji zdaje sie pojawil sie maly watek dywidendy – czy moge prosic o przypomnienie odpowiedzi?

Zachęcam do zapoznania się z wywiadem, który prezes Kiciński udzielił 27 sierpnia 2015 r. serwisowi PAP, a w którym wypowiada się na temat dywidendy oraz buy-backu

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/1399522,buy-back-lepszym-pomyslem-niz-dywidenda—prezes-cd-projekt

7. Czy moge uzyskac informacje ile osob pracuje obecnie w studiu oraz jaka czesc z nich pracuje nad tematami zwiazanymi z W3, a jaka czesc z C2077?

Obecnie w studiu pracuje ponad 250 osób zaangażowanych bezpośrednio w produkcję gier. Najwięcej osób zaangażowanych jest w Cyberpunk 2077.

8. Czy w najblizszym czasie beda obnizki cen W3?

Nie planujemy w najbliższej przyszłości trwałych zmian ceny Wiedźmina 3. Natomiast mogą pojawić się krótkookresowe akcje promocyjne organizowane przez naszych partnerów handlowych.

9. Czy w najblizszym czasie beda prowadzone preordery na C2077?

Nie. W najbliższym czasie od strony komunikacji i sprzedaży będziemy się komunikować na Wiedźminie 3 i nadchodzących dodatkach do niego.

Karolina_Gnaś_IRKarolina_Gnaś_IR
    CD PROJEKT Moderator
    stenku napisał:
    Poproszę o link do nagrania z konferencji wynikowej za H1 2015 (najlepiej YouTube), bo serwery padły jeszcze przed rozpoczęciem spotkania… Z góry dziękuję!

poniżej wklejam linki do VoD konferencji

PL – http://platforma.livingmedia.pl/live/150831002/

EN – http://platforma.livingmedia.pl/live/150831001/

testor
    Uczestnik

Cześć,

dzięki za odpowiedzi.

Proszę doprecyzować jeszcze ile osób ogólnie pracuje w CDP. Jaki jest procent biurokracji do kreacji.

Chciałbym jeszcze o jedną rzecz zapytać:

Mianowicie – Mając teraz na świeżo porównanie/przełożenie kosztów marketingowych na efekt chciałem zapytać, jak w stosunku do marketingu W3 będzie planowany budżet reklamowy na CP2077.

Krótka piłka – Zwiększymy go o co najmniej 20%/40%/50% itp.

To raz – A dwa – Czy jesteście zadowoleni z działań market. W3 i czy marketing do CP2077 będzie realizowany w podobny sposób + oczywiście skręt w stronę marketingu wymieszanego z technologią?

Pzdr.

T.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.