Lista pytań do zarządu

• Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator
    szwagier321 napisał:
    Mam pytanie odnośnie projektów które będziecie lub realizujecie, otóż czy pracujecie już nad nowym Wiedźminem??? Może do głupie pytanie i zwykły człowiek nie powinien teraz tego wiedzieć ale jestem ciekawy waszej odpowiedzi.

Mogę jedynie dodać to co jest już publicznie znane, choć być może rozproszone w kilku miejscach. Ogłaszając pod koniec maja prace nad RPGiem ze świat Cyberpunk powiedzieliśmy, że tym samym jesteśmy już producentem realizującym dwa projekty równolegle. Prace nad drugim (nieogłoszonym jeszcze) dużym RPG toczą się wartko od jakiegoś czasu. Patrząc na nasze ogłoszenia rekrutacyjne widać, że druga gra jest umiejscowiona w świecie dark fantasy 😉 Tytuł ogłosimy na początku przyszłego roku i wszystko stanie się jasne.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Pytanie, które wysłałem Panu Adamowi jakiś czas temu, a które wymaga wyjaśnienia również reszcie inwestorów:

Jak skomentuje Pan wskaźnik umorzenia środków trwałych – w szczególności maszyn i urządzeń? Z raportu wynika, że środki trwałe nie są pierwszej młodości, więc może to wskazywać na konieczność poniesienia nakładów na odnowę tych maszyn. Czy umorzenie środków trwałych ma jakiś konkretny wpływ na wydajność procesów przy produkcji gier? Czy widzi Pan konieczność ponoszenia dużych nakładów na odnowienie stanu tych aktywów?

A107T4
    Uczestnik

Poproszę o jakiś w końcu komentarz. Teorii spiskowej ciąg dalszy.

http://stooq.pl/n/?f=647068

shearer33shearer33
    Uczestnik

`

A107T4 napisał:
    Poproszę o jakiś w końcu komentarz. Teorii spiskowej ciąg dalszy.

http://stooq.pl/n/?f=647068

`

Po co cały czas zadajecie to samo pytanie ! Jeżeli zarząd by mógł to skomentować teraz pewnie by to zrobił. Już niedługo konferencja i zapewne dowiemy się jakie są plany spółki na rok 2013 i nie tylko 😉

p.s nadgorliwość gorsza od faszyzmu 😉 (taki żarcik dla mniej cierpliwych)

Pozdrawiam;)

Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator
    szkolaakcji napisał:
    Pytanie, które wysłałem Panu Adamowi jakiś czas temu, a które wymaga wyjaśnienia również reszcie inwestorów:

Jak skomentuje Pan wskaźnik umorzenia środków trwałych – w szczególności maszyn i urządzeń? Z raportu wynika, że środki trwałe nie są pierwszej młodości, więc może to wskazywać na konieczność poniesienia nakładów na odnowę tych maszyn. Czy umorzenie środków trwałych ma jakiś konkretny wpływ na wydajność procesów przy produkcji gier? Czy widzi Pan konieczność ponoszenia dużych nakładów na odnowienie stanu tych aktywów?

Czytając nasze sprawozdania należy pamiętać, że są one kontynuacją sprawozdań i ksiąg Optimus S.A. – spółki istniejącej na rynku od wielu lat. Zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniach obecnie najbardziej wartościowym środkiem trwałym w Grupie jest znajdująca się w Nowym Sączu nieruchomość (pierwotna siedziba Optimusa) wraz ze stosownym wyposażeniem technicznym. Nieruchomość ta jest wynajmowana niezależnym najemcom i proces ten nie ma nic wspólnego z produkcją gier realizowaną w Warszawie. W związku z kontynuacją zapisów w księgach Optimus S.A. wykazana w sprawozdaniu wartość brutto środków trwałych zawiera również wykazane w cenie nabycia inwestycje realizowane przez Optimus S.A. przed datą połączenia z Grupą CDP które co do zasady nie są wykorzystywane przy produkcji gier. Na chwilę obecną nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż – szczegóły tu: http://nieruchomosc.cdprojekt.com/ oraz na większości stron z ogłoszeniami nieruchomości. Od razu dodam, że obecny rynek nieruchomości nie jest zbyt żywy, więc i nie zakładamy zbyt szybkiego potoczenia się procesu sprzedaży.

Innym istotnym środkiem trwałym który pojawił się w ramach skonsolidowanego sprawozdania jest wdrożony w pierwszym półroczu bieżącego roku nowy system ERP (wraz ze stosowną infrastrukturą sprzętową) w ramach segmentu dystrybucji gier i filmów w Polsce.

W odniesieniu do produkcji gier można zaryzykować twierdzenie, że urządzenia i wyposażenie używane przez nas bezpośrednio do produkcji gier są wyposażeniem nowoczesnym – spełniającym potrzeby produkcji ultranowoczesnych gier komputerowych. Oczywiście na bieżąco realizowane są wymiany i zakupy nowego sprzętu oraz wyposażenia w ramach całkowitej działalności prowadzonej przez Grupę. Z racji profilu naszej działalności jest to raczej proces ciągły i niż czająca się gdzieś za rogiem konieczność wymiany całej `przestarzałej linii produkcyjnej`.

ArtArt
    Uczestnik
    Adam_Kicinski napisał:
    Zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniach obecnie najbardziej wartościowym środkiem trwałym w Grupie jest znajdująca się w Nowym Sączu nieruchomość (pierwotna siedziba Optimusa) wraz ze stosownym wyposażeniem technicznym. Nieruchomość ta jest wynajmowana niezależnym najemcom i proces ten nie ma nic wspólnego z produkcją gier realizowaną w Warszawie. (…) Na chwilę obecną nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż – szczegóły tu: http://nieruchomosc.cdprojekt.com/ oraz na większości stron z ogłoszeniami nieruchomości.

Na stronie z ofertą sprzedaży nieruchomości widnieje cena wynosząca prawie 9 mln zł. W raporcie półrocznym z poprzedniego miesiąca informowano, że `na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie można ostatecznie podać konkretnej daty sprzedaży, ani ceny po jakiej nieruchomość może zostać sprzedana`. Zatem teraz znamy już prawdopodobną cenę, a przynajmniej wiemy, że nie będzie ona większa niż 9 mln.

W bilansie spółki rzeczowe aktywa trwałe nie zostały szczegółowo rozbite, a ich cała wartość wynosi 10 mln zł. W związku z tym mam pytanie: jaką wartość księgową ma obecnie rzeczona nieruchomość?

Karolina_Gnaś_IRKarolina_Gnaś_IR
    CD PROJEKT Moderator

Nieruchomość położona w Nowym Sączu, w sprawozdaniu finansowym Grupy CD Projekt RED za pierwsze półrocze 2012 r., jest ujęta w segmencie `inne`. Zgodnie ze sprawozdaniem łączna wartość rzeczowych środków trwałych w ramach segmentu `inne` wynosiła 6.545 tys. zł. (na dzień 30.06.2012). Wspomniana nieruchomość jest największym, choć nie jedynym posiadanym przez spółkę środkiem trwałym.

ArtArt
    Uczestnik
    Karolina_Gnaś_IR napisał:
    Nieruchomość położona w Nowym Sączu, w sprawozdaniu finansowym Grupy CD Projekt RED za pierwsze półrocze 2012 r., jest ujęta w segmencie `inne`.

Dziękuję za informację. Najwyraźniej przez nieuwagę przeoczyłem tabelkę z podziałem aktywów na segmenty, bo oczywiście domyśliłbym się znaczenia segmentu `inne`.

Można zatem spodziewać się, że ewentualna sprzedaż tej nieruchomości powiększy zysk spółki o ponad 2 mln zł.

tom239
    Uczestnik
    Art napisał:
    Można zatem spodziewać się, że ewentualna sprzedaż tej nieruchomości powiększy zysk spółki o ponad 2 mln zł.

Nie ma co liczyć na sprzedaż po cenie oferowanej na stronie internetowej. Właściwie zwyczajowo kupujący na rynku nieruchomości jaki mamy dzisiaj zakłada dyskonto od pierwszej oferty. Ja oceniam, że ciężko byłoby sprzedać w czwartym kwartale po zbliżonej cenie do 9 mln. Nie widzę też powodów dlaczego spółka z tak zdrową sytuacją finansową miałaby się pchać z spieniężeniem nieruchomości na wieloletni(w mojej ocenie) dołek na rynku ale jeśli już to nie ma co się spodziewać tych 2 mln zysku.(też w mojej ocenie)

ArtArt
    Uczestnik
    tom239 napisał:
    Ja oceniam, że ciężko byłoby sprzedać w czwartym kwartale po zbliżonej cenie do 9 mln.

Nie wiem czy cena podlega negocjacjom, ale z wypowiedzi prezesa wynika, że to raczej nie czas jest tu priorytetem. Po prostu na rynek trafiła oferta sprzedaży z konkretną ceną. Jeśli znajdzie się chętny, to nieruchomość zostanie sprzedana, a jak chętnego nie będzie, to oferta poczeka na lepsze czasy. Nie ma podstaw sądzić, że wycena nieruchomości została źle przeprowadzona. Biorąc pod uwagę, że Optimus kupował swoją siedzibę dawno temu, nie będzie niczym dziwnym jeśli cena rynkowa okaże się dużo wyższa od wartości księgowej.

tom239 napisał:
    Nie widzę też powodów dlaczego spółka z tak zdrową sytuacją finansową miałaby się pchać z spieniężeniem nieruchomości…

Sytuacja finansowa nigdy nie jest tak dobra, aby nie mogła być lepsza. Upłynnienie niepotrzebnych aktywów zawsze jest pożądane, bo pozwala zoptymalizować strukturę pasywów poprzez zmniejszenie kapitału obcego (spłata zadłużenia) lub kapitału własnego (dywidenda/skup akcji). Spółka się rozwija i dlatego nie jest w stanie finansować produkcji kolejnych gier wyłącznie z własnych zysków. Jak powszechnie wiadomo, CDRED zaciągnęło na ten cel kredyty, które oczywiście generują koszty finansowe. Wpływy ze sprzedaży zbędnego majątku spółki mogą więc posłużyć do częściowego zastąpienia zewnętrznych źródeł finansowania i tym samym przyczynić się do poprawy wyników finansowych.

tom239
    Uczestnik

Generalnie z `pchaniem` miałem na myśli,że jeżeli cenna nie podlega negocjacjom i faktycznie byłyby te 2 mln zysku netto to nie liczył bym na to w najbliższej przyszłości, w wynikach za 2012. Też mi się wydaję, że nie zależy na czasie. Ale jeśli nie mamy z tym racji to raczej zysku nie powinno być. (nie spotkałem się w ostatnim półroczu z nieruchomością sprzedaną po pierwszej cenie ale jest dużo `ofert wiszących` czekających na spotkanie z popytem no ale z małym prawdopodobieństwem sprzedaży w najbliższych miesiącach.)

maeday
    Uczestnik

Czy w związku z wywiadem w TVNCNBC, z Michałem Gembickim w poniedziałek o 09.45, możemy liczyć na podanie w nim danych obrazujących start nowego biznesu cdp.pl (ilości zarejestrowanych użytkowników, sprzedanych gier)?

CD PROJEKT Moderator

Serwis CDP.pl nie działa jeszcze nawet pełen tydzień więc na razie za wcześnie na tego typu podsumowania. Na razie poinformowaliśmy o tym, że w ciągu 3 dni od premiery platforma zanotowała 0,5 mln odsłon i blisko 100 tys. unikalnych użytkowników.

taba19taba19
    Uczestnik

Witam w dziś w wywiadzie w tvncnbc stwierdzono, iż CDr w najbliższych 2 latach ma zamiar wypłacać dywidendę. Moje pytanie brzmi czy to stwierdzenie jest prawdziwe czy porostu redaktorzy nadinterpretowali wypowiedz Prezesa pozdrawiam i prosiłbym o wyjaśnienie.

CD PROJEKT Moderator

Spółka na razie nie ma w planach wypłaty dywidendy, gdyż nadal odpracowuje ujemne wyniki lat ubiegłych Optimusa powstałe przed połączeniem z CD Projekt RED. Do tej pory odpracowaliśmy blisko 41 mln zł z ponad 100 mln zł z ujemnych wyników lat ubiegłych, które powstały w Optimusie. Dopiero po ich całkowitym odpracowaniu będziemy mogli myśleć o dywidendzie.

Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.