Lista pytań do zarządu

• pmzpmz
    Uczestnik
    Inventer89 napisał:
    Przecież kurs i tak jest relatywnie wysoko. Według mnie nie ma potrzeby. -12% to owszem, ból, ale nie ma tragedii. Chociaż obawiam się wyjścia funduszy, bo nie wiem czy będą skłonne trzymać dłużej pieniądze.

W mojej ocenie to fundusze są raczej długoterminowymi inwestorami, w przeciwieństwie do niektórych indywidualnych. Ja osobiście się cieszę – zawsze to jakaś zakupowa promocja 😉

Slimax
    Uczestnik
    pmz napisał:
    Inventer89 napisał:
    Przecież kurs i tak jest relatywnie wysoko. Według mnie nie ma potrzeby. -12% to owszem, ból, ale nie ma tragedii. Chociaż obawiam się wyjścia funduszy, bo nie wiem czy będą skłonne trzymać dłużej pieniądze.

W mojej ocenie to fundusze są raczej długoterminowymi inwestorami, w przeciwieństwie do niektórych indywidualnych. Ja osobiście się cieszę – zawsze to jakaś zakupowa promocja 😉

Ja również nieco dokupiłem 🙂

Pytania do zarządu:

Czy w związku z opóźnieniem premiery Wiedźmina 3 pojawią się kary umowne w ramach umów z dystrybutorami?

Pamiętam wypowiedź prezesa sprzed roku, w której mówił o delikatnym wyprzedzeniu harmonogramu produkcji, zatem czy opóźnienie jest spowodowane bardziej dopieszczaniem zawartości planowej czy też jakimś spontanicznym poszerzeniem gry o dodatkowe `aktywa`?

Czy może konsole kolejnej generacji mają znaczący wpływ na opóźnienie?

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Z niecierpliwością oczekuję kolejnych materiałów z gry (jako inwestor, ale głównie jako gracz).

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Skąd pomysł na kary? Przecież żadna dokłada data nie była podana, jedynie orientacyjna (druga połowa 2014 i chyba ta data figurowała już w roku 2012). Przeczuwam, że dopiero po takim sprawdzeniu postępów prac podpisuje się dokładne umowy, które już mogą zawierać ewentualne kary. Przesunięcie daty premiery było widocznie spowodowane właśnie próbą dokładniejszego określenia daty premiery no i gdzieś się zapodziały 3-4 miesiące.

Slimax
    Uczestnik
    Inventer89 napisał:
    Skąd pomysł na kary? Przecież żadna dokłada data nie była podana, jedynie orientacyjna (druga połowa 2014 i chyba ta data figurowała już w roku 2012). Przeczuwam, że dopiero po takim sprawdzeniu postępów prac podpisuje się dokładne umowy, które już mogą zawierać ewentualne kary. Przesunięcie daty premiery było widocznie spowodowane właśnie próbą dokładniejszego określenia daty premiery no i gdzieś się zapodziały 3-4 miesiące.

Mamy na temat kar identyczną wiedzę, więc zostawmy przypuszczenia dla siebie a poczekajmy na oficjalną odpowiedź. Prawda jest taka, że wielkie firmy dystrybucyjne również mają swoje plany dotyczące finansów, logistyki, marketingu, etc. i prawdopodobnie zmiana daty premiery gry generuje dodatkowe roboczogodziny mądrych głów u dystrybutorów.

shearer33shearer33
    Uczestnik

Panie Prezesie

czy termin luty 2015 jest terminem ostatecznym ? Może moje pytanie jest dość tendencyjne ale chodzi mi oto czy ta data którą podaliście zakłada już wszystkie czynniki ryzyka związane z produkcją waszej gry czy jest to data określone na zasadzie bardziej tu i teraz. W sieci pojawiły różne informacje jakoby produkcja gry miała jakieś problemy techniczne. Czy tak rzeczywiście jest ? Trudno to zrozumieć ponieważ jeszcze nie tak dawno zapewnialiście nas (akcjonariuszy i dziennikarzy) że gra jest już ukończona i można ją przejść od początku do końca.

Pozdrawiam;

Wierny akcjonariusz 😉

Tarathelion
    Uczestnik

To że można grę `przejść` od początku do końca nie oznacza, że gra jest gotowa. Zapewnień o tym, że jest skończona też nie slłyszałem ale pewnie Pan prezes odpowie na to w bardziej wiarygodny sposób niż ja 🙂

shearer33shearer33
    Uczestnik
    Tarathelion napisał:
    To że można grę `przejść` od początku do końca nie oznacza, że gra jest gotowa. Zapewnień o tym, że jest skończona też nie slłyszałem ale pewnie Pan prezes odpowie na to w bardziej wiarygodny sposób niż ja 🙂

Dziękuje za odpowiedz Panie Prezesie 😉

Karolina_Gnaś_IRKarolina_Gnaś_IR
    CD PROJEKT Moderator
    Slimax napisał:

Pytania do zarządu:

Czy w związku z opóźnieniem premiery Wiedźmina 3 pojawią się kary umowne w ramach umów z dystrybutorami?

Pamiętam wypowiedź prezesa sprzed roku, w której mówił o delikatnym wyprzedzeniu harmonogramu produkcji, zatem czy opóźnienie jest spowodowane bardziej dopieszczaniem zawartości planowej czy też jakimś spontanicznym poszerzeniem gry o dodatkowe `aktywa`? Czy może konsole kolejnej generacji mają znaczący wpływ na opóźnienie?

Co prawda nie jestem w Zarządzie, ale mam nadzieję, że moje odpowiedź będzie równie satysfakcjonująca.

Umowy, które zawarliśmy z naszymi globalnymi dystrybutorami pozwalają nam wprowadzać zmiany w dacie premiery. Co więcej – przesunięcie terminu premiery na luty 2015 r. było z nimi uzgodnione. Z tego powodu o żadnych karach finansowych nie może być mowy. Co więcej nasi partnerzy biznesowi wiedzą, że w tej branży przesunięcia się zdarzają i nie jest to sytuacja szczególnie nadzwyczajna wśród deweloperów.

Gra jest kompletna tzn. można ją przejść. Ale to wielki twór, który wymaga teraz żmudnego testowania i dopieszczania wszystkich szczegółów. Czteromiesięczne przesunięcie spowodowane jest chęcią maksymalnego dopracowania Wiedźmina 3. Robimy gry już 11 lat, tę konkretną 3 lata i chcemy zrobić tytuł na miarę naszych możliwości, ambicji i kreatywności. Chcemy nią zawalczyć o serca i portfele graczy na całym świecie i uznaliśmy, że dodatkowe cztery miesiące nam to umożliwią.

pozdrawiam,

Karolina

CD PROJEKT Moderator
    bezksywek napisał:
    Ja mam krótkie pytanie, bo coś mnie ominęło 🙂

Za tydzień ma być podane info wraz z planami. Czy to będzie jakaś konferencja/dzień inwestora? Czy znajdzie się to w raporcie?

PS Art… ludzie zamiast kupić W3 mogliby na gwiazdkę kupować Cyberpunka 2077… Sprzedaż produktów by się kanibalizowała… Dobranoc. 😉

Witaj,

za tydzień (18 marca) przedstawimy wyniki finansowe za 2013 rok i z tej okazji jak zwykle spotykamy się z przedstawicielami rynku finansowego – zarówno dziennikarzami, jak i analitykami. W tym roku pierwszy raz będziemy eksperymentować ze streamingiem, tak aby jak najwięcej osób mogło w nim uczestniczyć. Więcej szczegółów podamy wkrótce, ale już teraz oczywiście zapraszam.

pozdrawiam,

Karolina

CD PROJEKT Moderator
    Tarathelion napisał:
    Panie Prezesie,

Mam pytanie odnośnie zbliżających się targów E3 oraz Gamescom. Czy opóźnienie premiery W3 spowoduje zmiany w promocji gry na tych targach? Nie mówię tu o tym właściwym marketingu, tylko o udostępnianiu materiałów z gry takich jak trailery, dzienniki developerskie, pokazy dla dziennikarzy. Innymi słowy materiały podtrzymujące zainteresowanie produktem. Ponadto, chciałbym zapytać czy produkcja nad projektami wspierającymi, zapowiedzianymi w strategii firmy (jeden z nich miał być tworzony przez krakowski zespół), postępuje zgodnie z planem? Czy prace na W3 (w tym przewidywane opóźnienie) wpłyneły w jakiś sposób na produkcję tych produktów, np. poprzez przeniesienie części pracowników krakowskiego studia do pracy nad W3? Ostanie pytanie, czy spółka planuje jakąkolwiek promocje marki Cyberpunk przed premierą W3? I znowu, pytam a promocję na kształt zeszłorocznej promocji W3 (a więc przy znikomych kosztach)? czy też w tym roku spółka nie planuje tego rodzaju działań?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Dzień dobry,

Zespół marketingu oraz sprzedaży kontynuuje przygotowania do premiery gry Wiedźmin 3, obejmujące między innymi obecność na najważniejszych branżowych wydarzeniach, takich jak targi E3 oraz gamescom. Skupiamy się również są na sfinalizowaniu strategii kampanii marketingowej, obejmującej kluczowe światowe rynki. W tym roku, mimo przesunięcia daty premiery, w uniwersum wiedźmińskim będzie się dużo działo, także od strony PR i marketingu. Już za kilka dni w USA zadebiutuje pierwszy numer komiksu, który robimy z Dark Horse Comics. Oprócz tego fani dostaną „The Witcher Adventure Game” – planszówkę w wersji pudełkowej i tabletowej. Przed nami też akcja preorderowa, która chcemy, żeby była większa niż wszystko co do tej pory robiliśmy. W planach na ten rok mamy też projekt, o którym do tej pory nic publicznie nie mówiliśmy, ale oczywiście to nie będzie nic typu i na miarę Wiedźmina 3 (eksperymentujemy). Nasz marketing będzie aż do premiery W3 dość zapracowany.

Jeżeli chodzi o pytanie na temat promocji Cyberpunka to największe hity muszą być nie tylko fenomenalnymi grami, ale wymagają też czasu na globalną, masową promocję, a my nie planujemy równoległej promocji obu naszych gier. Do premiery Wiedźmina 3 i jeszcze trochę po niej chcemy przekonać jak najwięcej graczy do tego właśnie tytułu. To ma oczywisty wymiar biznesowy, ale też istotną wartość strategiczną. Im bardziej będziemy znani i szanowani za Wiedźmina 3 tym większe szanse na sukces będą miały nasze kolejne gry.

pozdrawiam,

Karolina

A107T4
    Uczestnik

Panie Prezesie mam dwa konkretne pytanie i bardzo proszę o rzeczową odpowiedź. 1. Dlaczego termin wydania i jednocześnie przełożenia premiery Wiedźmina 3

ogłosiliście następnego dnia po przesunięciu rozprawy ze Skarbem Państwa?

2. W jaki sposób planujecie odzyskać zaufanie inwestorów giełdowych, które być może

na zawsze zniknęło?

Dziękuję

Slimax
    Uczestnik
    Karolina_Gnaś_IR napisał:
    (…) Ale to wielki twór (…)

Pani Karolino, zdaję sobie sprawę z trywialności pytania, ale ile GB (w przybliżeniu) będzie ten `twór` zajmował?

Spodziewaliście się Państwo, że przesunięcie premiery o kilka miesięcy spowoduje taką panikę wśród inwestorów, pewnie chwilową, ale jednak?

Z nieco poważniejszych spraw – ostatnio na topie wśród widzów i recenzentów jest serial True Detective – czy tego typu konstrukcja, mroczny świat i kilka przeplatających się horyzontów czasowych nie jest ciekawym pomysłem na innowacjnego RPGa… (chyba pomyliłem wątki z tą kwestią)

A107T4
    Uczestnik

Panie Prezesie nie chce pan odpowiedzieć na moje problemowe pytania to może pan skomentuje swoją wypowiedź?

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1084998.html

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

http://www.bankier.pl/wiadomosc/CD-Projekt-nie-zrealizuje-celow-z-programu-motywacyjnego-po-2014-r-wywiad-3079132.html

Pozwolę sobie udzielić odpowiedzi. Panie Adamie – jeśli jest inaczej, proszę mnie poprawić.

Z powyższego artykułu można wyczytać, że kiedy Marek Ziemak i Maciej Szcześnik odchodzili z CD PROJEKT-u, twórcy byli przekonani, że zdążą. Decyzja o zmianie daty premiery została podjęta kilka dni temu (początek marca), a artykuł, który przytoczyłeś, pochodzi z początku lutego.

Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator

W kilku postach pojawia się pytanie dlaczego do niedawna twierdziliśmy, że premiera w 2014 nie jest zagrożona, a nagle i niespodziewanie ogłosiliśmy datę lutową. Odpowiedź jest następująca:

Proces produkcji tak dużej gry jest niezmiernie skomplikowany. Całość opiera się na szeregu założeń i oczekiwań odnośnie finalnego kształtu gry. Przez większość czasu produkcji można oceniać jedynie oderwane od siebie fragmenty. Od nie tak dawna gra

jest w fazie, która umożliwia jej holistyczną ocenę pod kątem ostatecznych wrażeń gracza. Dopiero co doszliśmy do etapu podsumowującego te wrażenia i konkluzje były dwie:

1. Wiedźmin 3 ma szansę być grą bardzo dobrą (nie ma sensu, żebym w tym miejscu wstawiał rozbudowany marketingowy przekaz, ale jesteśmy naprawdę podekscytowani tym co udało się nam osiągnąć). Co więcej mamy przekonanie, że możemy sięgnąć jeszcze wyżej niż pierwotnie zakładaliśmy. Wierzymy, że jest to potencjalnie możliwe i widzimy jak dużym (naprawdę istotnie większym od początkowych założeń) zainteresowaniem nasza gra cieszy się wśród graczy, mediów i partnerów biznesowych.

2. Jest jeszcze masa drobnych rzeczy do poprawek, podkręcenia, wielokrotnego przetestowania i wypolerowania. Pewnie większość z nich udałoby nam się zrobić w tym roku i wydać grę przed gwiazdką, ale istniało poważne ryzyko, że będzie to klasyczny case gry mającej ogromny potencjał, której nie poświęcono kilku miesięcy na końcówce. Przy produkcji gier klasy Wiedźmina działa coś na kształt zasady Pareto – 80% ponadprzeciętnej miodności (http://goo.gl/k4DXN1) osiąga się poświęcając ostatnie 20% czasu i energii.

Tak jak napisaliśmy w liście otwartym decyzja była naprawdę trudna, tym trudniejsza, że mieliśmy realny wybór. Zadaliśmy sobie pytanie, co byśmy zrobili gdybyśmy nie byli na giełdzie i firma byłaby 100% naszą własnością w. Odpowiedź była oczywista – przekładamy. Mamy możliwości twórcze, mamy rezerwy finansowe i co najważniejsze wierzymy, że mamy szansę osiągnąć Wiedźminem 3 więcej niż nam się dotychczas marzyło.

Wracając do tego dlaczego decyzja była „nagła i niespodziewana”. Trzeba mieć świadomość, że grę tworzy duży zespół ludzi pracując nad tysiącami zadań splatającymi się finalnie w globalny harmonogram produkcji. Cały team wkłada ogromny wysiłek i jest niezmiernie zmotywowany. Do tego dochodzą dziesiątki partnerów zewnętrznych z którymi uzgadniamy wszelkie szczegóły globalnej premiery. Żeby sprawnie działać wszyscy ci ludzie i organizacje muszą mieć jasne założenia odnośnie terminów, a w szczególności terminu premiery. W innym przypadku narażeni jesteśmy na spadek motywacji i chaos organizacyjny. Tak więc proces decyzyjny odnośnie potencjalnej zmiany daty premiery musi być maksymalnie krótki, tak żeby organizacja i partnerzy nie tracili czasu i energii trwając w stanie nieokreśloności. I tak właśnie się stało: Zrobiliśmy ocenę aktualnego stanu gry, zebraliśmy dane produkcyjne oraz wewnętrzne opinie, bezzwłocznie je przeanalizowaliśmy i konsultując z partnerami nowy termin podjęliśmy formalną decyzję, którą od razu ogłosiliśmy. Całość trwała dosłownie kilka dni. Dodam, że osoby biorące udział w tym procesie są związane umowami o poufności i świadome odpowiedzialności wynikającej z przepisów.

Jestem przekonany, że decyzja, którą podjęliśmy jest słuszna i że będzie nam dane tego dowieść.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.