Lista pytań do zarządu

• Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Podejrzewam, że jutro kurs i tak zanurkuje tym samym pozbywając mnie niemałych pieniędzy, więc kopiąc leżącego (i tym samym siebie samego) spytam się jak przebiegają prace nad Cyberpunk 2077, który ma się pojawić nie prędzej niż w roku 2015. Oczywiście podejrzewam, że Cyberpunk miał się pojawić ze 2 lata po premierze Wiedźmina 3 w myśl zasady `nie wszystko na raz`.

ArtArt
    Uczestnik

Chciałbym dowiedzieć się jak opóźnienie premiery Wiedźmina 3 wpłynie całościowo na realizację planu przedstawionego inwestorom rok temu w dokumencie `Strategia Grupy Kapitałowej CD PROJEKT na lata 2013-2016`. Czy inne projekty również zaliczą opóźnienie?

W szczególności interesuje mnie czy istnieje zależność między postępem w pracach nad Wiedźminem 3 a postępem w pracach nad Cyberpunkiem 2077. W jakim stopniu pierwszy z tych projektów determinuje drugi?

Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator

Cyberpunk 2077 jest tworzony przez drugi zespół. Pewne zależności produkcyjne oczywiście istnieją, ale w tym przypadku o wiele ważniejsza może być strona komercyjna. Zarówno Wiedźmin 3 jak i Cyberpunk 2077 tworzymy z zamysłem, żeby były grami topowymi i walczyły o topowe miejsca w rankingach jakości i sprzedaży. Największe hity poza tym, że muszą być fenomenalnymi grami potrzebują też czasu na globalną, masową promocję, a my nie planujemy równoległej promocji obu naszych gier. Do premiery Wiedźmina 3 i jeszcze trochę po niej chcemy przekonać jak najwięcej graczy do tego właśnie tytułu. To ma oczywisty wymiar biznesowy, ale też istotną wartość strategiczną. Im bardziej będziemy znani i szanowani za Wiedźmina 3 tym większe szanse na sukces będą miały nasze kolejne gry.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której dotychczas za bardzo nie mówiliśmy, i którą mogę na dziś jedynie bardzo ogólnie nakreślić. Wiedźmin 3 w odróżnieniu od swoich poprzedników został zaplanowany jako większy ciąg wydarzeń biznesowych. Oczywiście premiera w lutym 2015 jest najważniejsza, ale potem będzie się jeszcze sporo działo co najmniej do końca roku. Zależy nam na tym, żeby wysoka premierowa sprzedaż opadała najwolniej jak się da. Chcemy dawać kolejnym potencjalnym klientom kolejne bodźce do zakupu. Dodatkowo całość dobrze się układa pod kątem maksymalizacji potencjału gwiazdki 2015.

Zdaję sobie sprawę, że to co napisałem odpowiada tylko częściowo na pytania z powyższych postów. Niestety na chwilę obecną nie mogę powiedzieć więcej.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

http://forsal.pl/artykuly/783323,wiedzmin-3-trafi-do-sprzedazy-dopiero-w-lutym-2015-roku.html

Czyli w przyszłym tygodniu jakieś świeże info na temat…zapewne goga. Mam cichą nadzieję, że `między wierszami` wyjaśni Pan wkrótce to, co niedopowiedziane:-)

Adam_KicinskiAdam_Kicinski
    CD PROJEKT Moderator

Akurat miałem na myśli projekt współtworzony przez REDa. Ale od razu zaznaczę, że:

a. proszę się nie spodziewać czegoś na miarę W3 – eksperymentujemy 😉

b. za tydzień powiemy bardzo niewiele, tzn prawdę powiedziawszy najmniej jak się da, prezentując inwestorom plany na ten rok. Nie chcemy jeszcze zaczynać promocji i kierować przekazu do potencjalnych klientów. Całe szczęście kolejne informacje będą potem pojawiać się w nie za dużych (na pewno nie kwartalnych) odstępach czasowych.

Inventer89Inventer89
    Uczestnik
    Adam_Kicinski napisał:
    Wiedźmin 3 w odróżnieniu od swoich poprzedników został zaplanowany jako większy ciąg wydarzeń biznesowych. Oczywiście premiera w lutym 2015 jest najważniejsza, ale potem będzie się jeszcze sporo działo co najmniej do końca roku.

Nie wyobrażam sobie tak po prostu zakończenia biznesu Wiedźmina na premierze Wiedźmina 3:) Oczywiście dużo graczy już grało w pierwszą i drugą część, ale cały czas dorastają nowi gracze, którzy nie grali w Wiedźmina i będą chcieli nabyć nawet pierwszą część. Wiedźmin to nie FIFA, że nie warto wracać do starszych części. Tutaj pierwsza część jest równie ważna jak ostatnia. Widzę to, bo jestem redaktorem w jednym serwisie fanowskim o serii gier (ale nie o Wiedźminie), w którym na równi stawiam gry starsze, nie zupełnie stare bo właśnie od początku ery XP-ka, ale grywalne na równi z najnowszymi produkcjami. Cały czas jest na nie zapotrzebowanie mimo, że niektórzy producenci nie dbają o starsze tytuły i wyłączają serwery do gry online. Osobiście liczę na jakiś megapack kolekcjonerski złożony z trzech Wiedźminów (gry + zestaw książek?), ścieżek dźwiękowych, nagrań z produkcji i pudłem gadżetów, monet, medalionów, map i innych. Niech to nawet kosztuje z 500-1000 zł – stanę w kolejce po pierwszy egzemplarz:)

Szacunek dla Pana Adama, że siedzi po tej 21. i pracuje (mam tylko nadzieję, że nie w firmie – chciałbym znać jak najmniej osób takich jak ja, którzy lubią pracować po godzinach i poświęcają się aż za nadto pracy), ale wiem z doświadczenia – mając własną firmę chcąc nie chcąc pracuje się 24h 7 dni w tygodniu.

No, ale żeby nie offtopować.

1. Czy na GOGu pojawią się gry dużych producentów, np. EA (tu koncentruję się znów na tym, że EA zaniedbuje starsze produkcje, które czasami trudno dostać nawet w wersji pudełkowej, a moje redakcyjne badania wskazują, na to, że jednak niektóre starsze tytuły EA cieszą się może małym, ale niesłabnącym zainteresowaniem).

2. Jak firma ocenia sprzedaż starych gier w Biedronce? Zrobiłem facepalm gdy usłyszałem gdzie będą te gry do kupienia. Ja proszę… Biedronka? Owszem zasięg duże, ale niskich lotów. Apple lub Parker nigdy nie będzie współpracował z marketami – nie można tak nisko celować. Toć posiadacie kanały dystrybucji, tylko może o tym nie wiecie! Ja wiem, bo jestem Waszym klientem właśnie w tym kanale.

2.1 Czy jeśli był sukcesem, to będziecie się starali też sprzedawać produkty nowe w pudełkach? Tylko może nie w Biedronce – odsyłam do pkt. 2 tej wypowiedzi. Gdybym był starszy to bym pewnie był fanem vinyli. A tak jestem fanem danych cyfrowych, ale na fizycznych nośnikach. Rozpakowanie pudełka, obejrzenia płyty z nadrukiem i instrukcji… Moim zdaniem dużo tracicie nastawiając się wyłącznie na wersję cyfrową. Podobnie myśli dużo graczy, których znam, którzy są też klientami w tym trochę pomijanym kanale dystrybucji. Wiedźmin 2 na Xboxa, GTA V na obie konsole… w ogóle cały konsolowy rynek! Trochę kasy przechodzi obok. Macie markę i wiem, że moglibyście się wtedy postarać, żeby mieć GTA V – ja osobiście nastawiam się na wersję najbogatszą (o ile będzie) na PC (tylko niech ją ogłoszą) oczywiście na krążkach fizycznych.

3. Wiedźmin wydaje się być bardzo dobrą grą również na platformy mobilne (iOS, WP i Android; PSP to może za mało popularne). Nie mówię, żeby przenieść zaraz Wiedźmina 1 na iPada jak to zrobiono z GTA, ale może obserwujecie ten rynek i może małe co nieco do grania planujecie?

ArtArt
    Uczestnik
    Adam_Kicinski napisał:
    Największe hity poza tym, że muszą być fenomenalnymi grami potrzebują też czasu na globalną, masową promocję, a my nie planujemy równoległej promocji obu naszych gier.

(…)

Wiedźmin 3 w odróżnieniu od swoich poprzedników został zaplanowany jako większy ciąg wydarzeń biznesowych. Oczywiście premiera w lutym 2015 jest najważniejsza, ale potem będzie się jeszcze sporo działo co najmniej do końca roku.

(…)

Dodatkowo całość dobrze się układa pod kontem maksymalizacji potencjału gwiazdki 2015.

Dziękuję za odpowiedź, choć zastanawiam się co ona oznacza. Z jednej strony odnoszę wrażenie, że wykluczacie możliwość wypromowania dwóch gier AAA w jednym roku kalendarzowym, z drugiej strony nie potrafię wyobrazić sobie lepszego sposobu na `maksymalizację potencjału gwiazdki 2015` aniżeli premiera Cyberpunka 2077.

bezksywekbezksywek
    Uczestnik

Ja mam krótkie pytanie, bo coś mnie ominęło 🙂

Za tydzień ma być podane info wraz z planami. Czy to będzie jakaś konferencja/dzień inwestora? Czy znajdzie się to w raporcie?

PS Art… ludzie zamiast kupić W3 mogliby na gwiazdkę kupować Cyberpunka 2077… Sprzedaż produktów by się kanibalizowała… Dobranoc. 😉

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Otóż to, musi być odstęp. Osobiście uważam, że powinien być ok. 2-letni: cały rok do końca 2015 to promocja Wiedźmina. Przypominam, że początek nowego roku to plebiscyty serwisów `growych` na najlepsze gry – tu także jest promocja i jak wiemy W3 był w czołówkach najlepszych gier 2014 😀 Pod koniec roku już niewielkie materiały Cyberpunka, żeby zagnieździć w graczach `zobaczcie, zrobiliśmy Wiedźmina 3, zebrał tyle nagród, teraz przedstawiamy na równie wysokim poziomie, a nawet wyższym Cyberpunka`. Przez pół roku wypuszczanie materiałów tak jak ma to miejsce teraz z W3 i Q4 2016 już promocje i Q1 premiera C2077 (lub wszystko kwartał później).

Tarathelion
    Uczestnik

Panie Prezesie,

Mam pytanie odnośnie zbliżających się targów E3 oraz Gamescom. Czy opóźnienie premiery W3 spowoduje zmiany w promocji gry na tych targach? Nie mówię tu o tym właściwym marketingu, tylko o udostępnianiu materiałów z gry takich jak trailery, dzienniki developerskie, pokazy dla dziennikarzy. Innymi słowy materiały podtrzymujące zainteresowanie produktem. Ponadto, chciałbym zapytać czy produkcja nad projektami wspierającymi, zapowiedzianymi w strategii firmy (jeden z nich miał być tworzony przez krakowski zespół), postępuje zgodnie z planem? Czy prace na W3 (w tym przewidywane opóźnienie) wpłyneły w jakiś sposób na produkcję tych produktów, np. poprzez przeniesienie części pracowników krakowskiego studia do pracy nad W3? Ostanie pytanie, czy spółka planuje jakąkolwiek promocje marki Cyberpunk przed premierą W3? I znowu, pytam a promocję na kształt zeszłorocznej promocji W3 (a więc przy znikomych kosztach)? czy też w tym roku spółka nie planuje tego rodzaju działań?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

ArtArt
    Uczestnik
    bezksywek napisał:
    Art… ludzie zamiast kupić W3 mogliby na gwiazdkę kupować Cyberpunka 2077… Sprzedaż produktów by się kanibalizowała…

Nie ulega wątpliwości, że odstęp być musi. Pytanie jak długi. Moim zdaniem 10 miesięcy (od lutego do listopada) wyklucza kanibalizację sprzedaży. Problem polega raczej na tym, że CD Projekt nie zamierza prowadzić jednocześnie dwóch osobnych kampanii marketingowych, więc byłoby zbyt mało czasu na wypromowanie C2077. Trochę szkoda, bo dużych globalnych wydawców takie ograniczenia nie dotyczą.

Tarathelion
    Uczestnik

Ja powiem tak, ciasto trzeba trzymac w piecu tyle ile jest koniecznie, nie za krótko, nie za długo. Premiery gier powinien wyzanczać przede wszystkim ich cykl prudukcyjny. Czyli, jeśli Cyberpunk będzie gotowy na koniec roku 2015 (w co mocno wątpie), to nie ma na co czekać. Można spokojnie wypromować produkt w ciągu roku. Zresztą, Cyberpunk jest w jakieś mierze produktem już rozpoznawalnym jako cyberpunk (gatunek) i jako Cyberpunk (marka gry pen and paper). Odstęp, oczywiście powinien być ale bez przesady. Oprócz samych produktów CD Projektu, są jeszcze prdukty innych producentów, które w dużej mierze konkurują o konsumenta. Jakaś konkurencja zawsze będzie. Zmierzam do tego, że nie należy określać sztucznie premier gier i dostosowywać daty premier do danego schematu marketingowego, a raczej dostosowywać marketing do odpowiedniego produktu. Są przecież firmy, które wypuszczają kilka gier rocznie i sobie dobrze radzą. Inna sprawa, że środki mają zapewne większe. Niemniej jednak, oddalenie od siebie produktów o 8-18 miesięcy, nie powinno być żadnym problemem. Należy jednak zwrócić uwagę, na sposoby w jakie spólka będzie wspierała W3 po premierze. Możliwym jest bowiem, iż te mniejsze produkty zapowiedziane w zeszłorocznej strategii, to nic innego jak dodatki do wiedźmina. Oczywiśćie, tylko spekuluje. Natomiast w takim przypadku , premiera takich dodatków raczej nie powinna znaleźć się w bezpośrednim sąsziedztwie premiery Cyberpnka.

szkolaakcjiszkolaakcji
    Uczestnik

Panie Adamie – wyczuwam, że potrzebny jest dzień inwestora:-)

Plan przedstawiony w na jesieni 2011 był niesamowicie spójny i logiczny. Teraz w wyniku przesunięcia premiery, kilka istotnych spraw się gmatwa – przynajmniej dla mnie.

Pozdrawiam i trzymam akcje.

A107T4
    Uczestnik

Panie Prezesie, czy Zarząd będzie skupował akcje CD Projekt, aby odzyskać zaufanie inwestorów i uratować kurs? W końcu to też Państwa pieniądze.

Inventer89Inventer89
    Uczestnik

Przecież kurs i tak jest relatywnie wysoko. Według mnie nie ma potrzeby. -12% to owszem, ból, ale nie ma tragedii. Chociaż obawiam się wyjścia funduszy, bo nie wiem czy będą skłonne trzymać dłużej pieniądze.

• Musisz być zalogowany aby odpowiadać w tym temacie.